„Дани европске баштине“ у Народном музеју Топлице, у оквиру програма манифестације, посвећени су једним делом и некадашњој Фабрици стакла „9. октобар“ у Прокупљу.
Прилику да о надалеко познатој фабрици по производњи мурано стакла, нешто више сазанају, имали су ученици Гимназије, који су присуствовали презентацији, у организацији историчара кустоса Музеја, Маје Димић.
-Данашња радионица посвећена је Фабрици стакла „9. октобар“, која је у Прокупљу постојала у периоду од 1962. до 2003. године. Кроз презентацију је приказано како је текла индустријализација у градовима, али и у Прокупљу, у периоду после Другог светског рата. Како пре тог периода индустрије у градовима није ни било, тако је и наш град био познат по старим занатима и занатским радионицама из којих су касније настали велики фабрички погони, потом гиганти, по својим брендовима познати, не само широм Југославије, већ и у свету, казала је историчар Маја Димић.
Како је истакла, на презентацији су приказани производи од мурано стакла, ручно дуваног стакла по којем се ова фабрика разликовала од других фабрика. Ти производи стварани су по угледу на оне који су настајали на венецијанском острву Мурано, отуда и назив.
Након периода када је Фабрика стакла „9. октобар“ у Прокупљу била на врхунцу по обиму производње и интеграције са Српском фабриком стакла у Параћину, долази период дезинтеграције. Деведесетих година, када је наша земља била под санкцијама, долази до пада производње. У периоду 1999. године фабрика је радила са доста умањеним капацитетом да би 2003. ушла у стечај. Продата је приватном предузећу 2006. године, када је и престала да постоји.
-Ученици су веома заинтересовано пратили презентацију ове наше, надалеко познате фабрике, чији су производи део сталне поставке у прокупачком Музеју „Прокупље у периоду од 1945. до 2000. године, истакла је Димић.