U crkvi Svetog Prokopija u navečerje slave sa njegovim imenom vladika niški gospodin Arsenije sa sveštenstvom Eparhije niške i prokupačkim sveštenicima služio je svečanu slavsku liturgiju.
Liturgiji je prisustvovao gradonačelnik Prokuplja Milan Aranđelović, predsednik Skupštine Grada Dejan Lazić, članovi Gradskog veća, načelnik Topličkog okruga Zlatan Miljković kao i mnogobrojni ugledni gosti iz susednih opština i gradova i predstavnici pobratimljene francuske opštine Epon, koji su došli da prisustvuju slavskoj svečanosti u jednom od najznačajnijih dana za naš grad.
Prokupačka crkva sa imenom sveca po kome i naš grad nosi ime bila je mala da primi sve one koji su želeli da prisustvuju liturgiji, pa su mnogi građani posredstvom ozvučenja liturgiju pratili iz porte crkve.
Nakon liturgije krenula je svečana litija u kojoj je učestvovalo više hiljada građana. Na čelu litije nošen je svečani drveni krst, a za njim su predstavnici Ministarstva unutrašnjih poslova nosili veliku ikonu Svetog Prokopija kojoj su se duž prokupačkih ulica građani klanjali i odavali počast svom zaštitniku i zaštitniku grada.
U litiji su pored predstavnika Grada i Okruga bili i uvaženi gosti iz Srbije i inostranstva, kao i deca i mladi u narodnim nošnjama, predstavnici više kulturno umetničkih društava i folklornih grupa kako iz našeg grada tako i gosti iz Republike Srpske.
Litiju koja se kretala od crkve Svetog Prokopija pešačkom zonom pa zatim glavnom prokupačkom Kosovskom ulicom u povratku do crkve pesmom je pratio crkveni hor, a povremeno se zastajalo da Vladika niški Arsenije sa sveštenstvom uz kadionice i tamjan blagosilja i pomoli se za zdravlje i uspeh Prokupčana.
Nakon litije u porti crkve Vladika Arsenije pomolio se za Prokuplje kroz jevanđelje po Mateju i obratio se prisutnima čestitajući slavu Prokupčanima sa željom da im Bog da dobro zdravlje, sreću i uspeha u svemu što budu radili.
–Od srca vam čestitam vašu krsnu slavu i dan vašeg zaštitnika Svetog Prokopija po kome vaš grad i nosi ime, rekao je vladika Arsenije i podsetio da mošti našeg sveca počivaju u prokupačkoj crkvi od 14. veka kada su pred najezdom Turaka iz Niša prenete i sklonjene u Prokuplje. Kako je dalje rekao, mošti su skrivane od Turaka sve do 18. veka kada je nakon paljenja i rušenja u 17. veku i crkva Svetog Prokopija obnovljena, a mošti, po oslobođenju Srbije od Turaka tada prvi put prikazivane narodu, od kada im se klanjaju žitelji celog topličkog kraja.
Vladika je govorio i o tome koliko su Prokupčani srećni da imaju takvog zaštitnika grada koji o njima brine, koji ih čuva i donosi blagostanje i to potkrepio činjenicom da su u teškim ratnim i kriznim vremenima stanovnici Prokuplja zaista bili i osećali se od nekog čuvani i štićeni. Takođe je govorio i o svetom putu i veličini dela koje je za večno pamćenje u hrišćanstvu ostavio Sveti Prokopije, koji je rođen u Rimskom carstvu i živeo u vreme cara Dioklecijana, poznatog kao progonitelj hrišćana.
–Kao neobično lep, stasit i obrazovan, tada sa imenom Neanije, sveti Prokopije, je postao rimski vojskovođa i od cara Dioklecijana dobio zadatak da ode u Egipat i tamo pokori i zatre Hrišćane, međutim, na tom putu mu se sa neba javio Bog pitanjem, koje je ranije uputio i Svetom Petru, „ gde si pošao i zašto to činiš“ . Pošto je čuo glas Božji i video veliki svetleći krst na nebu Neanije, koga je Bog prekrstio u Prokopija, se preobratio u Hrišćanina i velikog borca za Hrišćanstvo, da bi i svoj život završio mučenički, posečen rukom rimskog cara Dioklecijana, rekao je vladika Arsenije.
Vladika je istakao da je rimski car Dioklecijan tiranin i imperator kao i slični njemu tlačitelji i ubice, danas zaboravljen od naroda i da ih samo istorija pamti kao takve, a da svece poput Svetog Prokopija koji su zaslužili „netruležni venac slave“ ljudi i danas pamte, slave i mole im se, zbog njihove velike žrtve za hrišćanstvo i opstanak ljudskog roda.