Поводом обележавања 24. марта Дана сећања на почетак НАТО агресије на Србију 1999. године, пред спомен обележјем палим борцима у ратовима од 1990. до 1999. године у центру Прокупља одата је почаст погинулима и положени венци и цвеће.
У присуству многобројних грађана венце су положиле делагације Војске Србије, Топличког управног округа, Града Прокупља, родбина и пријатељи погинулих војника и полицајаца, представници многих борачких и других организација и удружења.
Након опела које је служило свештенство Цркве Свети Прокопије присутнима се обратио заменик градоначелника Прокупља Мирослав Антовић.
Антовић је подсетио да се навршило 24 године од када је на Србију започео напад 19 земаља НАТО алијансе и када су најбољи синови Србије, поносно стали у одбрану слободе и части своје отаџбине.
-Ми никада нећемо моћи да се одужимо борцима који су те 1999. године, али и свима онима који су током наше бурне историје рађања модерне државе Србије дали животе за слободу отаџбине. Данас, овде нас окупља њихова љубав према слободи која је јача од смрти. Зато морамо да учинимо оно што можемо, што је наша дужност, да увек памтимо и спомињемо њихова имена, да се са дужним поштовањем сећамо њиховог хероизма и да они буду свети симболи будућности наше државе и нових поколења, рекао је Антовић наглашавајући да је први и највећи задатак државе да брине о породицама и потомцима страдалих.
-Свако име уписано на овом споменику и на свим споменицима широм Топлице и Србије је име слободе, име наше личне и колективне светиње. Она нас уче да чувамо слободу, али и да нам циљ буде да се ратна разарања Србије више не понове и да знање и мудрост треба да буду наше најјаче оружје. Будућност морамо да градимо вредним радом и да на темељима, које поставише својим животима они који су гинули за слободу, стварамо нови живот за поколења која нам долазе, подвукао је Антовић.
Он је нагласио да се власт у топличком крају труди да изгради јаку и стабилну земљу, да имамо више радних места, да млади људи своје Прокупље доживљавају као место за добар живот, са истом надом и вером са којом су је њени најбољи синови и кћери бранили у рату.
-Уз подршку државног врха на челу са председником Александром Вучићем, ми смо кренули да овом крају удахнемо нови живот и наду за боље сутра. Обнављамо и градимо нови здравствени центар, индустријска зона је спремна за нове инвеститоре. Подржавамо све оне који желе да наш крај иде напред. Свесни смо да не можемо вратити те младе животе, нити можемо њиховим породицима да на било који начин да надокнадимо губитак најмилијих, али због њихових жртава морамо да идемо путем напретка и путем који нам обезбеђује мир и сигуран живот наших поколења, истакао је Антовић.
Антовић је рекао да је у нападима НАТО алијансе који су трајали 78 дана, на Србију бачено 420.000 пројектила и скоро 40.000 касетних бомби, а да је убијено 2.500 људи. Такође је подвукао да су у одбрану слободе раме уз раме са војском тада стајали лекари, као и радници у фабрикама који су остали у операционим салама и уз машине упркос ваздушној опасности.
-Као много пута у историји Србије војска је била народ и народ је био војска и зато смо се тако храбро носили са још једним историјским ратним бременом које нас је по пети пут задесило само у 20. веку и зато се Прокупље, Топлица и цела Србија данас осећају херојски, достојанствено, племенито и одговорно, закључио је заменик градоначелника Прокупља Мирослав Антовић.
У културно уметничком програму су учествовали ученици Гимназије из Прокупља под руководством професора српског језике Биљане Радмановић и професора музике Тање Цветановић.
На споменик који подсећа на Нато агресију и погинуле током ње уклесана су имена 48 погинулих војника и полицајаца током ратова од 1990. до 1999. године.
Аутор величанственог спомен обележја које представља велики прасак, разарајући пројектил који пада на Србију је академски вајар Драган Дробњак.