U prokupačkoj biblioteci „Rade Drainac“ danas je održan naučni okrugli sto posvećen književnim časopisima na prostoru jugoistočne Srbije.
Pozdravljajući goste, učesnike Okruglog stola u Prokuplju Dragan Ognjanović direktor Narodne biblioteke „Rade Drainac“ je istakao da je ponosan što ima čast da ugosti tako značajna imena iz oblasti naučno istraživačke književnosti i dodao da je biblioteka počev od 2019. godine ostvarila veoma dobru saradnju sa ogrankom SANU i Filozofskim fakultetom u Nišu, zahvaljujući čemu im je poverena organizacija važnih naučno književnih sesija.
Pozdravljajući učesnike Okrugli sto je otvorila profesor dr Snežana Milosavljević-Milić pohvalivši ideju da se govori o književnim časopisima, ona se zahvalila organizatorima i kolegama na velikom odzivu.
Kako je rekao profesor dr Goran Maksimović sa Filozofskog fakulteta u Nišu, inače i jedan od pokretača i inicijatora ovog naučnog okupljanja u Prokuplju, pomenuti okrugli sto je u sklopu naučno-istraživačkog projekta sa temom „Književna prošlost i sadašnjost na prostoru jugoistočne Srbije“, koji se inače realizuje u sastavu ogranka SANU i Univerziteta u Nišu. Učesnici okruglog stola su bili saradnici na ovom projektu, a obuhvaćene su teme koje su posvećene književnoj periodici jugoistoka Srbije.
-Između ostalog to su teme koje se bave i teorijskim i naučnim aspektima književnih časopisa ali i konkretnim književnim časopisima koji izlaze na tom prostoru, kao što su naučni časopis „Filologija Medijana“ i drugim naučno istraživačkim časopisima i o drugoj periodici koja se odnosi na isključivo književne časopise kao što je časopis TOK koji izlazi u Prokuplju, rekao je profesor Maksimović.
-Cilj nam je da damo na značajnu oblasti sagledavanja književnih časopisa na prostoru jugoistočne Srbije u poslednjih 200 godina, a ono će današnji naučni referati sadržati odnosi se na to koliko su književni časopisi ne samo važan pokazatelj književnog života, nego i važan indikator i usmerivač na ono šta se dešava u književnom životu u sadašnjosti, istakao je Maksimović.
Kao urednik „Fililogije Medijana” jednog od najboljih naučno književnih časopisa ne samo na prostoru jugoistočne Srbije, Maksimović je rekao da je ideja o osnivanju takvog časopisa potekla sa Filozofskog fakulteta u Nišu, kao želja da se i na prostoru jugoistočne Srbije oformi jedan naučni časopis koji će za temu imati jezik, književnost i kulturu tog podneblja.
Takođe je naveo da se prvi broj tog časopisa pojavio 2009. godine i da je do sada iz štampe izašlo 14 brojeva, od kojih je svaki sazdan, kako je rekao, od 44 naučna tabaka.
Kao najznačajnije rubrike tog već sada svetski poznatog i priznatog naučno-književnog časopisa, Maksimović je naveo „Studije i oglede“, „Istraživanja“ i „Priroda i građa“ u okviru koje je, kako je podvukao, do sada objavljeno 30 novih do sada neobjavljivanih radova. Takođe je istakao da je u tom časopisu do sada objavljeno oko 180 kritika novih knjiga i zbornika radova i kao poseban kvalitet naveo, da u časopisu imaju prilike da po prvi put objavljuju svoje naučne radove mladi ljudi, istraživači, budući naučni radnici i profesori fakulteta.
Učesnici okruglog stola u Prokuplju pored profesora Maksimovića bili su neposredno, ali i po prvi put on lajn, putem video linka, profesor dr Snežana Milosavljević-Milić, Marija Aćimović, Milica Stevanović, Ljubinka Cekić, Stefan Simonović, profesor dr Tatjana Trajković, master Jovana Milić, glavni odgovorni urednik TOK-a Dragan Ognjanović, docent dr Jelena Marićević-Balać, docent dr Jelena Stošić, master Dušan Petrović, Sanja Stevanović i docent dr Mirjana Bojanić-Ćirković.