У Техничкој школи „15.мај“ у Прокупљу, недавно је спроведена анкета путем које су ученици показали колико су информисани о опасностима употребе психоактивних супстанци, појави овог проблема и распрострањености у њиховом окружењу.
У анонимној анкети коју је спровела психолог ове школе, Марија Милошевић, у сарадњи са Тимом за заштиту ученика од насиља, злостављања, занемаривања и дискриминације, Тима за спречавање употребе психоактивних супстанци и Ученичког парламента, учествовало је укупно 268 ученика, 191 дечак и 77 девојчица.
Готово сви испитаници су у својим одговорима показали да знају колико је дрога опасна по здравље човека, као и да је употреба опојних супстанци законом забрањена. Већина њих зна да су средњошколци најризичнија група младих, посебно на почетку школовања, а такав став је изразило чак 60 одсто ученика. Мањи проценат, 19 одсто сматра да је крај средње школе ризичнији период, док је 14 одсто испитаника одговорило да је то крај основне школе.
Две трећине испитаних ученика познаје некога из свог окружења ко конзумира наркотике, а 40% њих сматра да по понашању може да закључи да ли је нека особа зависник, док би 37% ученика по погледу, очима препознала зависника од ове опаке навике.
-Адолесценти су у највећем ризику од овог порока, пред њима је веома јак изаов. Под великим притиском вршњака, разних проблема у породици, у школи или у друштву, ово раздобље живота је најризичније. Када је у питању разлог зашто млади поклекну пред овим пороком, у једнаком проценту сматрају да је то из радозналости и жељом за популарношћу у друштву (по 29%) а један од разлога је и утицај лошег друштва, проблеми у породици или школи, казала је психолог Марија Милошевић.
О томе ко је најкомпетентнији да говори о проблему наркоманије, ученици сматрају да су то стручњаци (психолози, педагози и лекари), затим родитељи, школа па тек онда медији. Чак 58,8% испитаних ученика сматра да им не треба више информација о овом пороку него што већ зна.
Мало више од половине ученика би знало да наведе између једне и пет врста наркотика-да је чула за њих; 15% њих не зна ни за једну дрогу; око 16,5% ученика зна за 5-10 различитих наркотика док око 12% њих је чуло за више од десет врсти ове опасне зависности.
На питање која су то места где је дрога младима најдоступнија, 41% њих сматра да су то улица и паркови, затим кафићи и дискотеке али и приватне, кућне журке и окупљања а чак једна трећина испитаника сматра да би могла, уколико би пожелела, врло лако да набави наркотик.
Да ли је њима некада понуђено нешто од наркотика, 73% анкетираних ученика је рекло да није, скоро 10% испитаника је рекло да су им један пут понудили да узму неки наркотик а чак 16% њих је било у прилици да посегне за овим пороком небројено пута. Њих 9, односно 3,4% је конзумирало неку од дрога не знајући шта користи.
У ситуацији када би сазнали да неко њима близак: брат, сестра, пријатељ конзумира наркотичка средства, више од половине њих би рекло његовим/њеним родитељима, а чак 40% њих не би никоме ништа помињала, сматрају да је то проблем те особе и да то њих не интересује.