Na programu manifestacije „Dani muzeja“, koja se održava u Prokuplju, našao se i ugledni čas Tehničke škole „15. maj“ iz fizike, hemije i matematike. Na njemu su sa stanovišta ovih nauka, učenici i predmetni nastavnici izveli interesantne eksperimente na temu „Zanimljivo jaje“. Na samom početku ovog uglednog časa, jedan deo je bio posvećen fizici, a nastavnica ovog predmeta u Tehničkoj školi, Biljana Ristić Tasić je rekla da su sve tri pomenute nauke veoma povezane i da jedna drugu nikako ne isključuju, već dopunjuju.
-Kada je reč o fizici i temi „Zanimljivo jaje“, deca su pokazala odnos mase i gustine i kroz razne vrste i gustine tečnosti mogli smo da vidimo kako se jaje ponaša. Videli smo kako se ono, kao nehomogeno telo, ponaša u različitim vrstama tečnosti i na osnovu toga odredili prosečnu ili srednju gustinu jajeta. Ovaj, prvi deo ekperimenta, vezan je za fiziku, drugi deo za hemiju, a treći za matematiku. Sve tri nauke su povezane i svaka iz svog domena proučavanja, daje odgovore vezane za zadatu temu, rekla je nastavnica fizike.
Ona je dodala da će se kroz delove časa, koje će na kraju objediniti, objasniti povezivanje prirodnih nauka, a u delu iz matematike, objasniti tačno kako se zove oblik jajeta i još neke zanimljive stavri vezane za ovu temu.
Ove tri nauke su, prema njenim rečima, veoma povezane i zavise jedna od druge, jer se mnoge lekcije kroz srednjoškolsko obrazovanje ponavljaju, a ovakvi časovi su nešto što je važno i za samo utvrđivanje onoga što je naučeno kroz teoriju na redovnim časovima.
-Konkretno, ove godine je ovo drugi ugledni čas koji ja držim, prvi sam održala u školi, a tema je bila „viskoznost“, koja im je bila veoma zanimljiva. Kada u toku ogleda ima obojenih tečnosti, onda učenici mogu vizuelno da vide i taj deo im je najinteresantniji. Najbolje uče ono što vide na primeru praktično, a još bolje ono što sami odrade, jer neke materije teorijski znaju da budu i ozbiljne i teške, a lakše se savladavaju kroz praktične primere, istakla je Tasić.
Kako je naglasila, važnost održavanja uglednih časova, porasla je naročito poslednjih godina, u vreme korona virusa, kada se nastava odvijala onlajn.
-Edukacijom IT sektora, iako nismo imali labaratorijske uslove, naučili smo da koristimo neke elektronske alate i na taj način približimo deci ono što je moglo na taj način da se vidi. Unazad pet godina praktikujemo ovaj način rada, jer je praktičan rad neponovljiv i najviše daje, deca tada najbolje pamte, lakše uče i usvajaju gradivo, naglasila je nastavnica fizike iz Tehničke škole „15. maj“ Biljana Ristić Tasić.
U ovom programu, učestovale su i nastavnice matematike Slađana Trajković i hemije Violeta Tončić.