Udruženje Inkluzija danas u Prokuplju sprovelo je obuku kandidata za pružanje usluge pomoć u kući, koja se realizuje po programu Republičkog zavoda za socijalnu zaštitu.
– Grad Prokuplje finansirao je obuku 24 polaznika u okviru projekta Unapređenje usluge pomoć u kući, kojima su danas uručeni sertifikati Republičkog zavoda za socijalnu zaštitu. Svi kandidati uspešno su završili obuku i stekli potrebna znanja i potvrdu za stručno obavljanje predviđenih poslova,što će im omogućiti da lakše dobiju zaposlenje, kazao je koordinator projekta Ivica Krstović.
Kako ističe, Udruženje “Inkluzija danas” je pod pokroviteljstvom lokalne samouprave i prethodnih godina omogućilo stručno osposobljavanje velikog broja polaznika, a ova obuka je jedna od mnogih koje su pomogle nezaposlenim licima da se stručno osposobe i dobiju posao u oblasti socijalne zaštite.
Predavač i edukator akreditovan od strane Republičkog zavoda za socijalnu zaštitu, Nada Julinac je kazala da Grad Prokuplje itekako brine o svojim starijim sugrađanima kojima je potreban neki vid socijalne podrške u svakodnevnom životu i da je ovo jedna od brojnih usluga koja će unaprediti kvalitet života starim licima.
-Naši polaznici pokazali su zainteresovanost da steknu potrebna znanja, neophodna za stručno pružanje pomoći starijim sugrađanima. Pored teorijskog dela obuke, imali su mogućnost i za sticanje praktičnih znanja i veština. Pomoć u kući i nega starih i bolesnih lica je usluga koja prvenstveno zahteva pravilan pristup našim korisnicima, tako da je i ta vrsta edukacije veoma važna.
Postoje različita razmišljanja o ovim poslovima, ali je bitno da se naglasi da lica koja završe akreditovanu obuku nisu kućne pomoćnice i to je velika razlika. Poslovi stručno osposobljenih lica su veoma jasno definisani zakonom i pravilnikom. Mi imamo tačno navedene aktivnosti predviđene u okviru obuke, sa kojima su naši polaznici upoznati, kao i o tome koje postupke i procedure treba da ispoštuju u svom radu, kaže Julinac i naglašava da se posebna pažnja poklanja psihološkom delu obuke.
Prema njenim rečima, korisnicima ove usluge je pažnja, poštovanje, lepa reč, razgovor,ono što ima je najpotrebnije, pored pomoći u obavljanju svakodnevnih poslova. To su uglavnom lica koja žive sama, tako da im je saznanje da neko brine o njima i poklanja im pažnju najdragocenije i čini da im kvalitet života bude što bolji.