У Свечаној сали Градске управе Града Прокупља одржана је последња у овој календарској години, седница Стручног тима за реализацију и примену пројекта „Партнерство за праведно и квалитетно образовање“.
Округлом столу у духу завршетка, како су истакли једне веома успешне године, када је имплементација овог пројекта у питању, присуствовали су и заменик градоначелника Прокупља Мирослав Антовић, члан Градског већа задужена за просвету Катарина Вељовић, Татјана Живковић из Министарства за просвету у Нишу, Јасмина Гејо, носиоци пројекта „Партнерсство за праведно и квалитетно образовање“, као и директори свих прокупачких основних школа и остали чланови стручног тима.
–Веома ми је драго да могу да истакнем изузетно добру сарадњу коју смо остварили током ове две године, трудећи се и заједнички радећи на имплементацији овог пројекта, рекао је заменик градоначелника Прокупља Мирослав Антовић, обраћајући се присутнима.
Он је нагласио да сви могу да буду поносни, како постигнутим резултатима, тако и оствареном сарадњом на приближавању прокупачких школа, које су показале да се заједништвом и удруженим снагама може највише постићи.
Како је образложила Александра Калезић, учесник на пројекту испред Министарства Просвете, велико залагање и труд како просветних радника и ђака тако и родитеља дао је одличне резултате у реализацији поменутог пројекта који је најпре покренут у Основној школи „Милић Ракић – Мирко“, у којој је лоциран проблем сегрегације, а затим су га прихватиле и све остале прокупачке основне школе.
Такође је истакла да пројекат траје три године и истовремено се спроводи у три града у Србији, Прокупљу, Пожаревцу и Шапцу. Под покровитељством је Центра за интерактивну педагогију, Министарства просвете, науке и технолошког развоја и Дечије фондације „Песталози“.
–Кроз партнерство на националном и локалном нивоу тежимо да пружимо интегрисану подршку деци и породицама, обезбедимо размену знања, искуства, и заговарамо важност социјалне и образовне инклузије, посебно деце из осетљивих друштвених група, истакла је Татјана Живковић из Министарства за просвету.
На округлом столу своја искуства у реализацији програма изнели су директори прокупачких основних школа „Милић Ракић – Мирко“, „Никодије Стојановић – Татко“, „Ратко Павловић – Ћићко“ и, „9. октобар“.
Они су образложили начине деловања путем којих су се трудили да организују најразличитије наставне и ван наставне активности у које су укључили сву децу и ону из осетљувих група и њихове родитеље.
Тако су основне школе „Мирко“, „9 октобар“ и „Татко“ своје активности усмериле на квизове знања, спортска такмичења и ванаставне активности док се школа „Ћићко“ истакла у хуманизтарним акцијама, помоћи ђацима слабијех имовног стања, ликовним радионицама и у екологији.
Све ове акције окупиле су велики број деце, без обзира на националну, верску или било коју другу различитост, без икаквих разлика, а у многим акцијама наставници су имали велику помоћ и подршку родитеља, без чијег учешђа овај програм не би био тако успешно реализован, закључак је директора прокупачких школа, учесника данашњег округлог стола у Прокупљу.
–Циљ нам је био да путем овог пројекта израдимо један стратешки документ, који би се звао акционим планом и у чијој реализацији учествују ученици од првог до осмог разреда, трајно обезбедимо праведну уписну политику и исте услове за све током школовања, изјавила је Татјана Живковић.
Она се захвалила на сарадњи локланој самоуправи и представницима свих прокупачких основних школа и нагласила да је јако задовољна насталом ситуацијом која иде у позитивном смеру и која ће следеће године резултирати усвајањем акционог плана.
–Сада сам чула податак да ће се број првака у Прокупљу наредне школске 2022/23 године повећати за читав један разред, па ће их уместо досадшњих 400 бити 427, казала је Живковић и похвалила рад локалне самоуправе која је већ донела неке важне ставке у том будућем документу које се односе на рационалнију и праведнију територијалну уписну политику првака.
Такође је изразила наду да ће се као врхунац сарадње међу прокупачким школама, које су показале да више нису ривали, већ блиски сарадници, у оквиру примене новог документа, који је у припреми, формирати и Градски савет родитеља.
Као најбоља завршница овог савременог и корисног пројекта током следеће 2022. године, предвиђена је интернационална размена ђака, путем које ће 40-оро прокупачких основаца боравити у Швајцарској, која је и донатор у реализацији поменутог пројекта.