U Narodnom muzeju Toplice, u okviru „Dana evropske baštine“, održana je tribina pod nazivom „Arheologija u Toplici“, na kojoj se govorilo o problemima i rešenjima u ovoj oblasti istraživanja.
-Ovom tribinom smo želeli, da prokupačkoj javnosti, predočimo rezultate odeljenja za arheologiju Narodnog muzeja Toplice, u prethodne četiri godine. Kada smo sveli rezultate, došli smo do impozantnog broja, da smo za četiri godine realizovali 25 različitih projekata i istraživačke kampanje. Od toga samo na utvrđenju Hisar 10 istraživačkih kampanja, rekla je viši kustos arheolog Sanja Crnobrnja.
Analizirajući rad na arheološkim istraživanjima u Toplici, ona je istakla da je veoma važno kad saberete rad na jednom mestu, da sagledate probleme i eventualna rešenja, za koje treba naći put ka nekom boljem sistemu zaštite kulturne baštine u Toplici.
-Nije dovoljno samo istraživati, važno je štititi baštinu, zaštititi Hisar i Pločnik, kao i sve druge lokalitete, kojima smo se mi bavili. Tu su i crkva Svete Petke u Matarovi, lokalitet Viča i mnogi drugi, na kojima je ekipa prokupačkog muzeja vredno radila prethodnih godina, dodala je Crnobrnja.
Kako je navela, najaktuelniji je Hisar i na njemu se, prema njenim rečima, troši najviše snage i volje, ali je interesantno napomenuti da je obnovljen i projekat Pločnik u septembru mesecu.
Na tribini je rečeno da je Narodni muzej Srbije opredelio novog rukovodioca projekta, a to je dr Jelena Marković.
-U septembru smo realizovali jednu novu, početnu, prvu kampanju novih istraživanja Pločnika, sa obilaskom i lokaliteta i njegove okoline, pravljenjem strategije za njegovo dalje istraživanje i oživljavanje posle jedne duže pauze.Za sledeću godinu je planirana istraživačka kampanja i to je deo naše tribine danas. Pričaćemo i o problemima i rešenjima, da vidimo na koji način će Grad, a na koji nadležna ministarstva i sam muzej iznaći najbolje rešenje za to, kako da izgleda Arheo park i možda neki novi istraživački centar sa istraživačkom labaratorijom, jer naše ideje su velike i trudićemo se da ih realizujemo, ali bez pomoći to neće biti moguće, naglasila je arheolog Sanja Crnobrnja.
Na ovoj tribini je istaknuto i to da Narodni muzej Toplice ima uspešnu saradnju sa velikim brojem naučnoistraživačkih institucija, u kojima rade brojni doktori nauka, a jedan od njih je i korukovodilac „Hisara“ dr Dejan Vulić sa Istorijskog instituta Srpske akademije nauka i umetnosti. Naglašeno je da je od velike pomoći prilikom istraživanja na lokalitetu Pločnik i doktorand iz Kuršumlije Milan Savić, kao i biofizički antropolog, stručnjak za skelete Dragica Stojković, koji daju veliki doprinos tome da spisak projekta, na kojima će se raditi, bude još veći.