Toplički upravni okrug će i ove godine na Vidovdan, dodeliti prestižna priznanja zaslužnim pojedicima, koji su svojim radom i stvaralaštvom, u svim društvenim oblastima, dali doprinos afirmaciji svog grada i svoje zemlje. Priznanja nose imena slavnih srpskih kosovskih junaka, a ovaj put su pripala – „Car Lazar“ general-pukovniku Vladimiru Lazareviću, „Jug Bogdan“ prof. dr Dejanu Antiću, „Milana Toplica“ potpukovniku Borku Bućkoviću, „Kosančić Ivan“ Radoslavu Sretenoviću, dok su „Caricu Milicu“ dobile prof.dr Lelica Todorović i dr Biljana Petrović. Ova prestižna priznanja dobitnicima će biti uručena 28. juna na Vidovdan u porti crkve „Toplička Gračanica“ u 11 časova.
-Organizacioni odbor za dodelu Vidovdanskih priznanja je i ove godine imao težak zadatak, jer su svi predlozi, koji su stigli, bili vrlo kvalitetni. Ipak, od njih 10, izdvojili smo šest imena, koji će biti nosioci značajnih Vidovdanskih priznanja, koji su se svojim delovanjem posebno isticali, doprinoseći razvoju naše društvene zajednice i čineći da se za Toplicu nadaleko čuje, istakao je načelnik Topličkog upravnog okruga Zlatan Miljković.
Dobitnik priznanja „Car Lazar“ general Vladimir Lazarević je završio Vojnu akademiju, a kasnije i Komandno-štabnu akademiju kopnene vojske i Školu nacionalne odbrane, sve sa odličnim službenim ocenama. Kao komandir, komandant i načelnik različitih formacija službovao je u Nišu, Prizrenu, Prištini, Beogradu i Leskovcu.
Načelnik Štaba Prištinskog korpusa postao je 1998. godine, a šest meseci kasnije i komandant Prištinskog korpusa u vreme sukoba na Kosmetu. Početkom 2000. godine postavljen je za komandanta Treće armijske oblasti Vojske Jugoslavije. Četiri puta ga je vanredno unapredio bivši predsednik SRJ Slobodan Milošević, a u aprilu 1999. godine je odlikovan Ordenom ratne zastave. Ukazom Vojislava Koštunice, tadašnjeg predsednika SRJ, 2002. godine je postavljen na položaj načelnika Sektora za kopnenu vojsku. Kao general u penziji, Vladimir Lazarević je na Vojnoj akademiji preneo iskustva u odbrani države, posebno navodeći herojstvo srpskih vojnika u odbrani zemlje od Nato agresije tokom protivterorističke operacije na Kosovu i Metohiji 1998. i 1999. godine. Ratna strategija generala Lazarevića izučava se na brojnim prestižnim vojnim akademijama u svetu. Za vreme ratnih dešavanja veliki broj pripadnika Vojske Srbije sa područja Topličkog okruga, stao je rame uz rame sa hrabrim generalom, braneći otadžbinu, a mnogi od njih su dali živote.
Priznanje „Jug Bogdan“, prema odluci Organizacionog odbora za dodelu Vidovdanskih priznanja, ovaj put će poneti prof. dr Dejan Antić. On se, kako se navodi, u svom naučnom radu najviše bavio istorijom juga Srbije krajem 19. i početkom 20. veka, posebno obrađujući pitanje stradanja Juga Srbije, pod okupacijom Bugara u Prvom i Drugom svetskom ratu, kao i stradanja za vreme Topličkog ustanka 1917. godine. Udruženje potomaka ratnika Srbije navodi da se saradnja posebno intenzivirala od dolaska novog rukovodstva u Savezu, a posebno ističu saradnju sa Regionalnim odborom potomaka za južnu i jugoistočnu Srbiju, na čijem čelu se nalazi prof. dr. Dejan Antić, vanredni profesor Filozofskog fakulteta u Nišu, na kojem izvodi nastavu Istorije iz nekoliko predmeta.
Priznanje „Milan Toplica“ ove godine, na predlog Topličkog upravnog okruga, dobio je potpukovnik Borko Bućković komandant 310. Inžinjerijskog bataljona 3. Brigade Kopnene vojske i komandant garnizona Prokuplje. U kopnenoj vojsci ima na desetine bataljona, čiji pripadnici nadasve profesionalno, efikasno, požrtvovano i časno obavljaju različite, veoma složene, često i vrlo teške i opasne zadatke. Otud je i veliki podvig kada jedna vojna jedinica, zasluži priznanje najboljeg bataljona Kopnene vojske, a to priznanje je za prošlu 2022. godinu pripalo jedinici iz Prokuplja, kojom komanduje Borko Bućković. Kao komandant 310. Inžinjerijskog bataljona 3. brigade u čijoj zoni odgovornosti je i Toplički upravni okrug, u više navrata je njegova jedinica i on lično, nesebično pružala podršku i pomoć okrugu, prilikom prirodnih nepogoda. Posebno treba izdvojiti njegovo zalaganje i činjenicu, da je vojska bila uvek uz narod prilikom mnogih prirodnih nepogoda, požara 2009. poplava 2014, 2019, 2020. i 2021. godine. Neizostavna je i pomoć prilikom sprečavanja širenja KOVID 19, kada su pripadnici njegove jedinice obezbeđivali bolnice, staračke domove zdravlja, a on lično bio član kriznog štaba. Značajna je njeogova saradnja i sa institucijama u okrugu, pomoć školama, crkvama i drugim državnim institucijama, kad god je to bilo potrebno. Njegova hrabrost i humanost, potvrdila se i u januaru ove godine, kada je spasio dva mlada života u saobraćajnoj nezgodi, koja se dogodila na magistralnom putu Niš-Priština, izvlačeći ih iz prevrnutog automobila, koji nikako zbog položaja nisu mogli da napuste.
Priznanje „Kosančić Ivan“, prema odluci Organizacionog odbora, ove godine poneće Radoslav Sretenović, prvi revizor Srbije, koji je vrlo aktivan na polju kontaktiranja u ovoj oblasti u svetu i sa zemljama okruženja. Rodio se u Gornjoj Rečici, osnovnu školu je završio u Prokuplju, a gimnaziju u Kuršumliji. Posle diplomiranja na Ekonomskom fakultetu u Nišu 1978. godine, blizu četiri decenije se potvrđivao i sticao dragoceno iskustvo u oblasti praktične ekonomije. Uspostavio je i saradnju sa revizorom Norveške, a našu DRI je već uključio u međunarodne institucije, poput svetske i evropske organizacije revizora INTOSAL i EUROSAL, a inicijator je i prve regionalne konferencije revizora bivše Jugoslavije, održane 2012. godine u Beogradu. On je direktor mnogih uspešno sprovedenih projekata, poput „Jačanje mehanizma odgovornosti u računovodstvenoj profesiji“. Proglašen je za počasnog građanina glavog grada Kvito u Ekvadoru. Dobitnik je brojnih priznanja i nagrada u računovodstvenoj profesiji.
Ovogodišnji laureati priznanja „Carica Milica“ su prof. Dr Lelica Todorović i dr Biljana Petrović. Lelica Todorović je profesor strukovnih studija, doktor medicinskih nauka, specijalista interne medicine, internacionalni NLP trener, kouč i pisac, a rođena je 1964. godine u selu Suvi Do kod Blaca. Radila je kao lekar opšte prakse i specijalista interne medicine u Obiliću, Prištini i Nišu, ali i kao asistent i docent na Medicinskom fakultetu u Prištini. Od 2007. godine, radi kao profesor strukovnih studija na Visokoj medicinskoj školi strukovnih studija „Milutin Milanković“ u Beogradu. Osnovala je 2009. godine i Centar za lični razvoj, komunikaciju i liderstvo „Ravnoteža“ u Beogradu, a kroz njene radionice i stručna predavanja, do sada je prošlo preko 9000 ljudi iz državne uprave, privrede, zdravstva i školstva.
Druga „Carica Milica“ ide u ruke dr Biljani Petrović, specijalisti neurologije i radniku Doma zdravlja Kuršumlija preko 30 godina. Ona je bila zamenik direktora preko 10 godina, prisutna je na mnogim edukacijama na nivou Srbije i van nje. Aktivno učestvuje u spoljašnjem ocenjivanju zdravstvenih ustanova širom Srbije. Dugogodišnji je član Akreditacionog tima, Srpskog lekarskog društva, udruženja neurologa i mnogih drugih sekcija.