–Velika količina padavina i temperaturne promene u prethodnom periodu utiču na pojavu bolesti na vinovoj lozi kao što su plamenjača, pepelnica, siva trulež, pa je potrebno da vinogradari hitno obave zaštitu loze u ovoj fazi, pre cvetanja, kaže diplomirani inženjer fitofarmacije Aleksandar Petković iz Poljoprivredno stručne i savetodavne službe (PSSS) u Prokuplju.
On savetuje vinogradarima da dok još uvek nije došlo do većih padavina zaštite vinograde od ovih opasnih bolesti, koje se samo u početnoj fazi mogu suzbiti. Prema njegovim rečima prvo treba suzbiti „plamenjaču“ koja je najopasnija za vinovu lozu u fazi cvetanja kada se zaraza uvuče u cvet, a kasnije u plod i izaziva truljenje i pucanje zrelih bobica.
Kako naglašava „Uncinula necator“ je prouzrokovač pepelnice vinove loze, kao izuzetno štetna bolest koja može i do 80 odsto da nanese štetu vinovoj lozi, naročito na okućnicama i vinogradima u kojima se zaštita nije obavila blagovremeno.
–Ova bolest napada zeljaste delove vinove loze, kao što su lišće, lastari, cvetovi i grozdovi. Posebno je destruktivna na grozdovima gde dovodi do pucanja bobica koje se suše i podložne su sivoj truleži. Simptomi se prvo javljaju na lišću, to su manje ili veće pepeljaste pege. Na listovima se razvija brašnasta kolonija, koja je sa lica beličasta a sa naličja sivkasta. Lastari bivaju zaraženi dok su zeleni, posle zdrvenjavanja na njima se razvijaju mrke ili crvenkaste pege, objašnjava Petković i dodaje da najveće štete prouzrokuje na bobicama, koje mogu biti zaražene od samog zametanja pa do početka zrenja. Ako su mlade bobice zaražene one dobijaju uljastu i pepeljasto zelenu boju, prekrivene brašnastom masom konidija, i takve se suše i propadaju. Posebno je štetna u fazi intenzivnog rasta bobica i pred zatvaranje grozdova kada počnu da se dodiruju.
Dalje objašnjava da zbog razvoja parazita u epidermalnom sloju, ćelije izumiru i ne prate porast, a usled daljeg rasta i unutrašnjeg pritiska, bobice pucaju na najčešće dva dela, nakon čega se suše i otpadaju.
Kako naglašava Petković ova opasna zaraza suzbija se isključivo hemijskom sredstvima i to sumporom kao prvim fungicidom koji se koristi i dan danas u suzbijanju pepelnice. On deluje parama pa je i njegovo dejstvo najefikasnije na temperaturama od 25-28 stepeni. Ako je u prethodnoj godini bio jak napad ovog patogena, onda sa zaštitom treba krenuti ranije.
Kako ističe Aleksandar Petković tretiranje se vrši sledećim rasporedom, kada su lastari 5-10cm dužine,pred cvetanje, pre nego što se bobice dodirnu.
Vinogradarima se preporučuje veliki broj fungicida, na bazi aktivne naterije kao što su sumpor (kossan, kosavet) flutriafol (impakt , imperium)miklobutanila( miclo, sistane)tebukonazol (akord, riza, lira)kreoksim-metil (strobi, lunar, sumo, asena)