Slikarska kolonija „Boža Ilić“, koja je ove godine održana na Grepcu, a po kojoj je Prokuplje poznato i u mnogim delovima sveta, završena je juče u prijatnom razgovoru slikara i analiziranju svega što se desilo u prethodnih sedam dana.
U ovogodišnjoj koloniji učestvovali su slikari iz Sofije Danijela Efremova i Čajka Abadžijeva, iz Beograda Jasna Nikolić, Marija Šavija i Mile Šaula, iz Bojnika Aleksandar Radivojević i Prokuplja Bratislav Stajković, Ljubomir Cekić, Milan Ilić, Vladan Labović i Slaviša Bolčina.
-Ova kolonija je vrlo važna i značajna za naš grad, a vi ste ti, koji svojim učestvovanjem i stvaranjem u njoj, u svetu pronosite ime Prokuplja. Ona je nekoliko godina unazad deo programa slavskih svečanosti, jer Prokuplje 21. jula obeležava svoju gradsku slavu. Zbog toga ste nam jako važni gosti. Likovna kolonija nosi ime našeg poznatog slikara Bože Ilića, a vi svojim slikama, ostavljate trajan trag u njenom postojanju, rekla je većnik za kulturu Grada Prokuplja Milica Erić, pozdravljajući učesnike ovogodišnje kolonije.
Istoričar umetnosti i v.d. direktora u Narodnom muzeju Toplice Dragan Popović je naglasio da će i posle ove slikarske manifestacije, učesnici ostaviti po dva svoja dela Muzeju. Time će se broj slika, koje ostaju u trajnom vlasništvu ove ustanove kulture, uvećati za još 25. kvalitetnih dela.
-Ovo je 25. likovna kolonija i predstavlja jedan mali jubilej, ali i veliki uspeh za Muzej, koji je uspeo da odneguje ovakvu jednu manifestaciju, bez prekida. Ovih 25. godina, znači zapravo četvrt veka uspeha. Ono što je važno i što treba istaći, jeste i to da smo ove godine koloniji vratili međunarodni karakter, jer imamo gošće iz Bugarske, rekao je Popović i dodao da su ove godine slikari naslikali oko trideset slika.
Jedna od učesnica kolonije, bila je i slikaraka Jasna Nikolić, koja živi i radi u Beogradu, ali je poreklom iz našeg kraja, tačnije iz sela Bublica.
-Osećam kao da jednim delom svog bića pripadam ovde, jer mi je otac iz Bublice i drago mi je da sam sada ovde. Po prvi put učestvujem na ovoj koloniji i dok slikam, uglavnom se bavim unutrašnjim stanjem, doživljajima, događajima, odnosima između ljudi, kao i odnosima koje čovek ima sam sa sobom, sa Bogom i sa svim što ga okružuje, rekla je slikarka Jasna.
Ona je objasnila da na indirektan način dok slika koristi dosta simbola.
-Malo se oslanjam na arhi tip, na bajku, na priču, ima nečeg i narativnog, a boje me uvek vuku. Prvo jutro kad sam došla ovde i izašla u ovu divnu prirodu, povukla me je šuma, jer ona je za mene neko novo agregatno stanje, kao zeleno more je, a to je stvarno tako. Ovde sve vrvi od života, a opet ima neku svoju tišinu i tajnu. Dok oslikavam svoja platna sve se desi spontano, ali sa ovoliko slikarskog iskustva, vidim da su to utisci, koje neposredno ponesem, pa oni nađu svoj put da izađu. Volim te simbole kako bih što šire komunicirala sa publikom. Kod svih se ne otvore isto, ali drago mi je ako ima neke komunikacije i ako se ona uopšte desi, istakla je slikarka Nikolić, koja je devedesetih godina živela i stvarala u Londonu, ali se kako je naglasila uvek vraćala Beogradu.
Slikaraka iz Sofije Danijela Efremova je ovom prilikom rekla da je po prvi put došla u Srbiju i Prokuplje i na koloniju „Boža Ilić“ na Grepcu.
-Ovde je sve lepo organizovano i upoznala sam dobre ljude i isto takve slikare. Ja sam slikala prirodnu lepotu vašeg kraja, koja je vrlo živopisna i vrlo izražajna. Iz ovog radnog druženja, u svoju Bugarsku, poneću lepe uspomene i na koloniju i na ostale učesnike, sa kojima ću prijateljstvo nastaviti da negujem i kad odem u svoj rodni grad, istakla je bugarska slikaraka Danijela Efremova.
Ona je dodala da su po dolasku na koloniju, svi zajedno obišli Narodni muzej Toplice, galeriju „Boža Ilić“ i Dom kulture, gde su prisustvovali otvaranju izložbe slika, koje su nastale na još jednoj likovnoj koloniji koju naš grad ima, a to je „Ivanjdanska kolonija“.