У Народном музеју Топлице отворена је покретна изложба „Економије Јасеновачког логора“ археолога Тање Тулековић.
– То је друга изложба вишег кустоса археолога Тање Тулековић,а осмишљена је на вербалним сведочанствима преживелих логораша са циљем да посетилац осети емоцију,рекао је организатор изложбе,виши кустос историчар у Народном музеју Топлице Дарко Жарић.
Он је овом приликом додао и то да када се говори о економијама концентрационог логора Јасеновац,из литературе се стиче утисак да је та радна група имала повластице.
– Било је управо супротно,окружени храном логораши су умирали од глади. Радили су у страшним мукама и производили храну за своје џелате,записала је Тулековић. Оно што је,према речима Тулековићеве,за посетиоце битно јесте и то да логораши нису мучени само унутар зидина самог логора,већ и ван њега.
Ову изложбу је отворио Стојан Стојановић (1916),једини живи логораш у Топлици из села Пашинац. Стојан Стојановић је као подофицир Војске Краљевине Југославије заробљен 10. априла 1941. године код Ниша,одакле је депортован најпре за Бугарску,а затим у Аустрију у војни логор 17Б,три километра удаљен од града Кремс,у коме су били Французи,Пољаци и Совјети. Логор су ослободили Американци 8. маја 1945. године.
– Злочини,почињени у име две идеологије фашизма и нацизма,однели су на овом месту 700.000 живота,а у целом свету око 55 милиона. Никад у историји људске цивилизације није погинуло толико људи у неком рату. Никад на Балкану са таквом мржњом није неко покушавао да уништи други народ,као што су то радиле усташе са Србима у Хрватској,Босни и Херцеговини и Срему,нагласио је Дарко Жарић.
Циљ ове изложбе јесте публикација истраживања о Јасеновачком логору.