Поводом 8. априла Међународног дана Рома,већница за образовање и спорт у Општини Прокупље Маја Ранђеловић,примила је најбоље ученике ромске националности из Основне школе „Никодије Стојановић Татко“. Пријему је присуствовала и већница за кулуру Милица Ерић и педагошки асистенти Сафет Сушица и Саша Алишановић.
Књигама је награђено три ученика Марија и Бојана Саћиповић и Марио Мутић.
-Посебно ми је задовољство да у име Општине Прокупље угостим и наградим најбоље ученике ромске националности. Надам се да ћете својим личним примером бити подстрек и водиља својим друговима,као и да ћете се активно укључити у све друштвене активности,а самим тим учинити и велики помак у интегрисању ромске популације у свим сегментима друштва,рекла је већница Ранђеловић и пожелела им пуно успеха у даљем школовању.
Педагошки асистенти су похвалили најбоље ђаке и истакли да су они добар пример осталима како треба учити. Они су наглсили да Прокупље предњачи по броју студената у односу на Ниш,који је много већи град и да у односу на њега има више студената и то седам.
Ранђеловићева је нагласила да су се кроз разговор са ученицима могла препознати различита интересовања,како у области образовања,тако и у области спорта и културних дешавања,где су ученици ромске националности равноправно заступљени са осталом децом.
-Задовољни смо тиме што поред поштовања својих традиционалних обичаја,учествују у свим манифестацијама на нивоу града. Као локална самоуправа и убудуће ћемо одговорно настојати да улажемо у едукацију и образовање младих Рома,а посебан акценат ставићемо на осмишљавање и пилотирање система ране идентификације проблема и реаговања на исте,а све у циљу што масовнијег укључивања ромске популације у друштвени живот – потврдила је већница Маја Ранђеловић,након што је најбоље ученике наградила књигама.
Општине Прокупље,Владичин Хан и град Пирот обухваћене су пројектом „Механизми за спречавање осипања ученика ромске националности из образовног система.“
-То што деца ромске националности не иду у школу или је напуштају веома рано, касније доводи до низа нежељених друштвених исхода,повећане стопе криминалитета,већих социјалних давања,немогућности здравствене заштите и многих других нежељених ефеката,подвукла је Ранђеловић.