U Osnovnoj školi „Ratko Pavlović Ćićko“,u okviru Dana evropske baštine,organizovan je javni čas na kome je obeležen „Evropski dan jezika“.
– Svakog 26. septembra počev od 2001. godine,po odluci Saveta Evrope širom kontinenta,organizovanjem različitih manifestacija i aktivnosti,obeležava se ovaj dan. Kroz muzički kviz,glumu,pesmu i igru,učenici prvog,drugog,petog i sedmog razreda su na zanimljiv način pokazali da se možemo razumeti i kada ne govorimo istim jezikom,rekla je profesorka engleskog jezika i jedna od organizatora časa Slavica Stojanović.
U organizaciji istog učestvovala je i profesorka srpskog jezika Dragana Petrović i istakla da maternji jezik treba negovati,ali da učenje i znanje više jezika otvara više mogućnosti za društveni i ekonomski napredak ljudi,ruši predrasude i barijere među njima.
– Jezička raznolikost i učenje što više stranih jezika,bez obzira na uzrast,promovišu se na Dan evropskih jezika. Znanje stranih jezika olakšava komunikaciju i širi vidike,a stručnjaci napominju i da ne ugrožava upotrebu maternjeg jezika,već povećava mogućnosti zaposlenja. Posebno važno je znanje engleskog jezika koje je potrebno u mnogim zanimanjima i omogućava brže napredovanje na poslu. Poznavanje stranih jezika podstiče bolje razumevanje i uvažavanje drugih kultura i tradicija,složile su se Petrovićeva i profesorka francuskog jezika Maja Mitrović.
Gost ovog javnog časa bila je i profesorka muzike u Osnovnoj školi u Veroni Laura Maestrelo. Ona je zajedno sa decom učestvovala u programu pokazavši da nikad nismo prestari ili premladi za učenje stranog jezika.
– Učenje novog jezika je uvek izazov,ali ako mu pristupite na odgovarajući način može biti prijatno iskustvo,rekla je na engleskom Laura Maestrelo.
Poruka ovog časa bila je da se možemo razumeti i kada ne govorimo istim jezikom,ali i to da vredimo onoliko koliko jezika govorimo.