Narodni muzej Toplice otvoren je za saradnju sa studentima arheologije koji i pre samog završetka studija žele da vide kako izgleda praktičan rad iz ove oblasti na terenu i u muzeju.
– Jeste moja želja da već sada „osetim“ stvari i izađem na teren,ali mi na studijama imamo veliku praksu,tačnije 400 sati praktičnog rada. Zato sam zahvalan Muzeju u Prokuplju što mi je izašao u susret i omogućio mi da u toku prethodna dva meseca vidim ovdašnje zbirke,obiđem Pločnik i još mnogo toga praktičnog odradim zajedno sa njima,rekao je Milan Savić iz Kuršumlije,student druge godine Arheologije u Beogradu.
Milan je istakao da voli ovu nauku i da svoj budući rad želi da usmeri i pokloni arheologiji.
– Posebno me zanima zavičajna arheologija koju želim da istražujem,jer mnogo lokaliteta nije zavedeno,a naš kraj je jedan vrlo važan i bogat i u istorijskom i u arheološkom smislu,ističe Milan.
Prema rečima direktorke Narodnog muzeja Toplice Julke Kuzmanović Cvetković,za studente je jako bitno da još u toku samih studija borave u muzeju i na terenu.
– Potrebno je da vide šta se radi u muzejima. Bez obzira na to što to predstavlja i jednim delom obavezu tokom studija,praksa ipak zavisi samo od njihove lične snalažljivosti i interesovanja,istakla je Cvetković.
Ona je naglasila da je vrlo bitno učestvovati u samoj prezentaciji kako bi se videla razlika između načina prezentacije,jer se ona različito obavlja u vitrini,a različito u neolitskoj kući.
U toku leta u Narodnom muzeju Toplice na praksi je bila i Tijana Kostić iz Prokuplja,studentkinja četvrte godine Arheologije.