Polaganjem venaca na spomenik Topličanima palim u ratovima 1912-1918. godine i žrtvama narodnog ustanka 1917. i održavanjem naučnog skupa obeležena je godišnjica oslobođenja Prokuplja u Prvom svetskom ratu. Vence na spomenik položili su delegacije Opštine Prokuplje,Vojske Srbije,Topličkog upravnog okruga,predstavnici Udruženja srpsko-francuskog prijateljstva „General Tranije“,potomaka ratnika 1912-1920. godine,učenici i nastavnici OŠ "Milić Rakić Mirko",SUBNOR-a,borci ratova od 1990. godine i rezervnih vojnih starešina Prokuplja.
Delegacija Prokuplja na čelu sa predsednikom Opštine Miroljubom Paunovićem položila je vence i na spomen-ploču generala Ogista Šarla Tranijea u Prokuplju.
Predsednik Opštine Prokuplje Miroljub Paunović rekao je da je na današnji dan 12. oktobra oslobođeno Prokuplje u Prvom svetskom ratu.
– Topličani,Srbi oduvek su težili ka slobodi. Često su kroz istoriju morali da krvare i ginu,kako bi im se deca u slobodi rađala. Nakon četvorogodišnjeg rata Srbija se radovala slobodi. Sloboda je došla kao vedar i svetao dan,a imala je veliku cenu. Plaćena je velikim žrtvama,rekao je Paunović i dodao da je oslobođenje Prokuplja 1918. godine usledilo samo godinu dana nakon izbijanja Topličkog ustanka,primera kolektivnog žrtvovanja i stradanja vojske i civila u borbi za slobodu. On je napomenuo da je u tom ustanku ubijeno 20 hiljada ljudi,mahom civila,nejači,žena,staraca i dece.
– Nakon probijanja Solunskog fronta,jedinice Prve srpske armije pod komandom vojvode Petra Bojovića oslobodile su Prokuplje. Mnogi od oslobodilaca,Topličani,zatekli su puste kuće,u kojima su tokom Topličkog ustanka stradale čitave njihove porodice. Sa srspkom vojskom u oslobođenju Prokuplja učestvovali su i delovi francuske Konjičke brigade,pod komandom generala Ogista Šarla Tranijea,istakao je Paunović i naglasio da je tokom Prvog svetskog rata srpska vojska stekla svetsku slavu.
Predsednik je podvukao da je toplički Drugi gvozdeni puk Knjaz Mihailo u tom ratu proglašen za najslavniju,najodlikovaniju i najhrabriju jedinicu,ne samo u istoriji srpskih ratovanja,već i u svetu i da se time mi ponosimo.
Na tribini posvećenoj Danu oslobođenja Prokuplja u Prvom svetskom ratu govorili su istoričar-arhivista u Istorijskom arhivu „Toplica“ Dragan Lekić,Miodrag Damnjanović i predsednik Udruženja rezervnih vojnih starešina Sande Petkovski.
U svom islaganju Lekić je istakao da je proboj Solunskog fronta počeo 14. septembra,da je u ovom proboju učestvovalo 138.000 srpskih boraca i da je front bio širok skoro 40 kilometara.
– Uz pomoć saveznika,oslobođenje Vranja,Gadžinog Hana,Grdelice,Niša i drugih krajeva juga Srbije krenulo je početkom oktobra,da bi 12. oktobra srpska vojska iz pravca Doljevca i Žitnog Potoka oslobodila Prokuplje,rekao je Lekić.
O vojnim operacijama na Solunskom frontu i oslobođenju našeg grada govorio je Sande Petkovski. Na temu „Tradicija i rodoljublje“ govorio je Damnjanović istakavši da tradicija ima vaspitni i patriotski značaj i ulogu u jačanju odbrambene snage zemlje.
Doprinos obeležavanju ovog značajnog istorijskom datumu,dali su i učenici Osnovne škole "Milić Rakić Mirko",koji su pripremili progragram,kroz koji su muzikom i stihova opisali veličinu stradanja ali snagu pobede srpske vojske u Velikom ratu.