U dvorištu svoje škole,koje nije ništa manje lepo nego 1988. godine kada je dobilo republičku nagradu Pokreta gorana kao najuređenije u Srbiji,sadašnji učenici i nastavnici Osnovne škole „9.Oktobar“,u društvu svojih nekadašnjih kolega,đaka i gostiju,obeležili su veliki i značajan jubilej 50 godina postojanja.
Po uručenju Vukovih diploma učenicima koji su ih odličnim ocenama i zaslužili, direktorka škole Ljiljana Veković je knjigu i digitalni fotoaparat uručila đaku generacije Nebojši Đuriću, a onda je prisutne podsetila na vreme i ljude koji su radili u njoj,svakodnevno nastojeći da poboljšaju uslove rada i učenja, kako bi svi zajedno postigli zavidne rezultate.
– Od onog trenutka kada sam postala direktorka ove škole, nastojala sam da očuvam visoki rejting škole,ali i poboljšam dotadašnje uslove rada. Sve o čemu sam sanjala najpre kao učenik,kasnije kao radnik i učitelj, a danas kao direktorka, činim zarad dobra svih nas. Ipak, ono što je dobro nismo menjali. Nastavili smo dobru tradiciju i odlične đake i dalje nagrađujemo knjigama. Prvenstveno zbog njih,ali i radnika, uspeli smo da uz pomoć donacije Ambasade Japana zamenimo dotrajalu stolariju i na taj način rešimo problem zagrevanja. I to nije sve. Pobrinuli smo se da naša druga kuća i estetski lepo izgleda. Rekonstruisali smo fasadu,izgradili teren sa veštačkom travom, zamenili nameštaj, opremili digitalni kabinet i multimedijalne učionice, istakla je ovom prilikom direktorka Ljiljana Veković.
Svetosavsku povelju koju dodeljuje Toplički okrug, a koju je Vekovićeva dobila za uspeh u radu na obrazovanju i vaspitanju 2008. godine, smatra ne samo svojom,već i nagradom škole, ali i sa ponosom ističe da je škola na čijem čelu se baš ona nalazi,jedina u Topličkom okrugu koja je pod pokroviteljstvom UNICEF-a,a uz podršku Telekoma Srbije uključena u program „Škola bez nasilja“.
– Ove školske godine rešili smo još jedan veliki preoblem koji je škola imala. Izgradili smo toalete u samoj zgradi po svim standardima, uz pomoć Opštine Prokuplje i Državne lutrije. Međutim,ostao je još jedan „moj san“, koji ćemo svi zajedno ostvariti. To je i san svih naših učenika,a to je da izgradimo fiskulturnu salu i da u 21. veku naši učenici vežbaju i izvode časove fizičkog u uslovima kakvi dolikuju današnjim generacijama,naglasila je direktorka Ljiljana Veković, obećavši da će ,,taj san“ biti jedan od najvažnijih zadataka škole ubuduće.
Pedeset generacija učenika odrastalo je i sazrevalo u ovoj školi. Sticalo je znanja i iznad svega učilo školu života,kao i to kako da postanu dobri i pošteni ljudi,kako da poštuju najuzvišenije vrednosti i vrline,a u tome su im pomagali učitelji i nastavnici ove škole,trudeći se da im prenesu znanja koja će postati dobar temelj za njihovo buduće obrazovanje.
Veliki broj učenika, roditelja i nekadašnjih nastavnika ove škole uživao je u bogatom programu, koji su deca za ovaj dan pripremila uz pomoć svojih nastavnika i po prvi put ga izvela na novoj bini, koju će i ubuduće koristiti za održavanje ovakvih svečanosti povodom obeležavanja važnih datuma i jubileja. U programu su učestvovale sve sekcije škole, a organizatori same priredbe su se potrudili da njeni sadržaji budu podjednako ispunjeni folklornim tačkama, recitacijama, horskim pevanjem, ali i muzičkim kompozicijama na svim jezicima koji se u ovoj školi uče.
Ovom prilikom predstavljen je i časopis učenika škole pod nazivom „Izvor“,koji izlazi dva puta godišnje.