Jedno od najznačajnijih nalazišta Vinčanske kulture na Balkanu,ali i šire,Pločnik, danas su posetili učenici prokupačkih srednjih škola.
-Danas smo počeli sa realizacijom projekta „Od zrna do pogače“. Tokom 2014. godine smo obnovili dve kalotaste peći u kojima uspešno pečemo hleb. To je postao deo turističke ponude Pločnika i deo radionica sa školskom omladinom. Da bismo zaokružili proces pripreme hleba,planiramo da ove godine posejemo pšenicu,požnjemo,a zatim sameljemo i pečemo hleb,rekla je arheolog i direktor Narodnog muzeja Toplice Julka Kuzmanović Cvetković.
Ovom prilikom,na zemljištu od 100 metara kvadratnih,koje je obrađeno drvenim ralom,obavljeno je sejanje.
-Tokom čitavog projekta sarađivaćemo sa profesorima i učenicima Srednje poljoprivredne škole,koji će sa nama pratiti čitav tok,od sejanja do hleba. Tokom leta,ukoliko bude suše,pravićemo dodole,uz pomoć etnologije ćemo oživeti gotovo zaboravljeni obred prizivanja kiše,dodala je Cvetković.
Najavljujući sled događaja ovog projekta ona je naglasila da će se žetva obaviti srpom od kosti i kremenih nožića,koje će izraditi Vidan Dimić.
-I sama žetva će biti događaj sredinom jula meseca,kada je vreme da se prikupi žito uz pomoć prijatelja i saradnika,uz veliku mobu praćenu prigodnim ritualima. Potom sledi odvajanje zrna – vrša,a s obzirom na količinu žita,planiramo da „mlatimo“ drvenim motkama,da ovejemo,sačekamo koji dan da se prosuši i da o Preobraženju meljemo žito i mesimo hleb,istakla je Kuzmanović-Cvetković.
Ona je podvukla da za mlevenje planiraju da naprave žrvanj od kamena i gline na osnovu onih koji su otkopani na vinčanskim lokalitetima,a prvi hleb od ove žetve biće propraćen odgovarajućim programom.
Kako je ovom prilikom najavljeno čitav proces od zrna do pogače biće vremenski determinisan,s jasnim datumima kako bi Pločnik mogla da poseti publika,koja je zainteresovana za život i dešavanja u neolitu. Saradnici ovog projekta,kako saznajemo biće arheolozi iz naše zemlje,Srednja poljoprivredna škola,nekoliko firmi koje se bave proizvodnjom žita i hleba,meštani Pločnika,AD „Planinka“ iz Kuršumlije i Turistička organizacija Prokuplja.
-Naš cilj je da ispratimo proces,izračunamo vreme vegetacije,prinos,sve što se da zabeležiti. Ceo tok ćemo snimiti video kamerom,tako da nakraju možemo da montiramo dokumentarni film. Cilj nam je takođe da pokažemo još jednu dimenziju života u neolitu,za turiste i sve putnike namernike,kao i za žitelje Toplice koje zanima prošlost. Računamo da će broj posetilaca Pločnika znatno nadmašiti broj od blizu 850. koliko je zabeleženo tokom sezone 2014. godine,naglasila direktor Narodnog muzeja Toplice,arheolog Julka Kuzmanović Cvetković,koja godinama radi na istraživanju ovog arheološkog lokaliteta i oživljavanju sela iz doba Vinčanske kulture.