Ovogodišnja berba višanja na području prokupačke opštine,čiji zasadi se prostiru na površini od skoro 2.000 hektara,završena je,a biće po mnogo čemu upamćena.
Poplave na pojedinim područjima opštine Prokuplje,dugotrajni kišni period zabeležen tokom prolećnih meseci i grad koji je padao u pojedinim selima uslovili su da ovogodišnji rod bude slabijeg kvaliteta. Zbog lošeg kvaliteta,a velike ponude,otkupna cena je prvih dana iznosila 40 i 35 dinara po kilogramu. Najveći deo višanja otkupljen je po ceni od 25 dinara. Cena same berbe iznosila je od 11 do 13 dinara po kilogramu. Ovom otkupnom cenom proizvođači nisu mogli da pokriju ni osnovne troškove proizvodnje.
Apel predsednika Opštine Prokuplje Miroljuba Paunovića,upućen pre početka berbe otkupljivačima,da imaju obzira prema proizvođačima koji su ukupnom situacijom najviše na gubitku,nije urodio plodom.
Tokom same berbe,koja je trajala više od 20 dana,dolazilo je do prekida otkupa na mnogim mestima zbog nedostatka gajbi i zastoja u prijemu roda u samim hladnjačama. Zbog niske cene i svih problema koji su bili prisutni tokom berbe,procenjuje se da više desetina hektara pod višnjama na teritoriji prokupačke opštine nije ni obrano.
Rukovodstvo lokalne samouprave je samim činom organizovanja sastanka proizvođača i otkupljivača višanja pre početka berbe,nastojalo da pomogne svim subjektima u ovom poslu. Pošto se višnja i njen plasman ne nalaze na režimu zaštite od strane države,očigledno je da je zakon ponude i potražnje na tržištu u ovogodišnjoj kampanji odigrao ključnu ulogu u određivanju otkupne cene ovog voća.
I ovogodišnja berba je pokazala da je u ovom delu Srbije neophodno što pre izgraditi skladišne ili prerađivačke kapacitete. Da li će ovogodišnja otkupna cena višanja uticati na proizvođače da smanje svoju proizvodnju teško je prognozirati.
U svom govoru na nedavno održanom Saboru višnjara u topličkoj Velikoj Plani,predsednik Opštine Prokuplje Miroljub Paunović rekao je,pored ostalog,da ova godine ne treba da pokoleba proizvođače ovog voća i da treba iskoristiti sve raspoložive rezerve i nastaviti sa ovom proizvodnjom,jer je proizvodnja zdrave hrane,pa i višanja,čiji kvalitet se ne dovodi u pitanje,proizvodnja budućnosti.