Прокупачке установе културе за ову, 2022. годину, добиле су финансијску подршку за реализацију 14 пројеката, 13 је подржало Министарство културе и информисања Владе Републике Србије са 10.366.000 динара, а један Министарство туризма са 15.000.000 динара.
Сви пројекти су, како је навела већница за културу Града Прокупља Милица Ерић од изузетне важности за саме установе и њене запослене, али и сам град и Прокупчане.
-Увек ми представљање оваквих заједничких резултата запослених у установама културе, чини неизмерно задовољство. Велики је успех сваке године бити међу онима који редовно добијају средства као подршку за организацију различитих културних активности у нашем граду. То доказује да оно што раде наше установе културе јесте вредно и важно и због тога годинама уназад финансијска подршка не изостаје. Надам се да ће тако бити и убудуће, јер увек има и може још много тога да се осмисли и успешно реализује, рекла је градски већник Милица Ерић и овим путем се захвалила поменутим министарствима што су још једном препознали колико култура и оно што је чини значи нашем граду.
Тако је Народна библиотека „Раде Драинац“ у 2022. години добила суфинансирање Министарства културе и информисања владе РС за четири пројекта у укупном износу од 1.450.000 динара. Она ће бити употребљена за побољшање информационо технолошких ресурса Библиотеке у износу од 800.000 динара. Уз средства, која ова установа има и из буџета Града Прокупља, за ове намене (200.000 динара) са укупно 1.000.000 динара замениће се дотрајала опрема и проблем сигурног складиштења података. Књижевна манифестација „Драинчеви сусрети песника“, као најстарија манифестација, која се одржава од 1966. године и од великог је значаја за град Прокупље, подржана је са 150.000 динара, док је буџетом Града предвиђено 1.320.000 динара. Лектирићи екс Ју фест је фестивал дечијих и омладинских драмских позоришта и подржан је са 250.000 динара, а са исто толико новца издвојено је и за финансирање матичних функција Библиотеке.
-Захваљујемо се Министарству културе и информисања за подршку при реализацији пројеката и Граду Прокупљу, који финансијски и логистички подржава активности Библиотеке у остваривању њене културне мисије на територији Топличког управног округа. Та подршка нам је вишеструко значајна, јер доприноси афирмисању топличке културе у националним оквирима и сведочи о значају и квалитету програма, јер их је као важне за локалну и националну културу препознало и само Министарство, рекао је в.д. директора Народне библиотеке „Раде Драинац“ Драган Огњановић.
Прокупачки Дом културе „Радивој Увалић Бата“ је од Министарства културе и информисања добио средства за реализацију два пројекта у 2022. години.
-То су пројекти који имају континуитет у суфинансирању. Ивањданска ликовна колонија је подржана са 140.000 динара, а штампање часописа „Ток“ са 150.000 динара. Радујемо се подршци и томе да је министарство препознало колико је важан континуитет у трајању једне овакве сликарске манифестације и објављивању часописа. Велику захвалност нараво, дугујемо и локалној самоуправи, која такође има разумевања и подржава Дом културе у овим и свим другим пројектима, учествујући у финансирању истих, истакао је Предраг Славковић.
Народни музеј Топлице је овај пут добио финансијску подршку за шест пројеката, који су како је навео в.д. директор у овој установи Драган Поповић, веома важни за даљи наставак издаваштва, истраживања и свеобухватну културу Прокупља.
-Подржани су пројекти који се односе на набавку рачунарске и електронске опреме са 300.000 динара, суфинансирање пројекта „Уређење и опремање хола Музеја“ са 1.000.000, суфинансирање пројекта „Уметност стакларства у Прокупљу“ такође са 1.000.000 динара. Суфинансирање пројекта „110 година од мобилизације Гвозденог пука у ослободилачким ратовима Србије 1912 – 1918. године“ у износу од 3.026.000, Е-успоме@ завичаја мог са 800.000 динара и археолошка истраживања комплекса Хисар у Прокупљу са 1.300.000 динара. Укупна средства која ће бити употребљена за реализацију ових пројеката износе 7.426.000 динара, истакао је Поповић.
Директор Историјског архива Топлице Милан Стојановић је навео да је ова установа и у овој години учествовала на конурсима које расписује Министарство културе и од њега добила средства у износу од 1.200.000 динара.
-Овим средствима ћемо наставити набавку и опремање депоа у Архиву савременим полицама за смештај архивске грађе, при чему ћемо повећати смештајне капацитете. Вредност целог пројекта је 5.900.000 динара, али ће остатак новца обезбедити локална самоуправа, која је и до сада помагала рад наше установе, нагласио је Стојановић.
Пројекат који је подржало Министарство туризма Владе Републике Србије са 15.000.000 динара биће нешто што је дуго планирано и очекивано и у чему ће уживати сви Прокупчани, њихови гости и туристи.
-Реч је о пројекту за изградњу монтажно-демонтажне позорнице на Хисару, где ће се у летњем периоду одвијати читав културни живот нашег града. Како Хисар сви наши суграђани воле и радо га обилазе, сигурна сам да ће за све њих ова позорница бити важно место окупљања, где ће са својим пријатељима делити пријатне тренутке у гледању различитих културних садржаја, Такође желим да вас упознам са одлуком Владе РС, којом су објекат површине 109 м2 и земљиште површине 37,69 ари у Плочнику, дати у власништво граду Прокупљу ради даљег унапређења, истраживања, очувања и промоције богатог културног наслеђа нашег краја, нагласила је већница за културу Града Прокупља Милица Ерић.
Она је подвукла да ће округли јубилеји историјских датума који се обележавају у Топлици, бити организовани на државном нивоу. Тако ће већ у октобру ове године у Прокупљу бити обележена 110-та годишњица од мобилизације Гвозденог пука, обзиром да је тај догађај од великог значаја за неговање традиције ослободилачких ратова Србије.