У оквиру обележавања градске славе Свети Прокопије, у Народном музеју Топлице у Прокупљу одржани су „Духовни разговори“ на којима је отац Јован Миленковић, ректор Богословије у Сремским Карловцима, говорио на тему „Појам мучеништва у хришћанству кроз историју“.
Најпре је све присутне, у препуној сали Народног музеја, поздравио старешина цркве Свети Прокопије отац Никола Илић, захваливши се уваженом госту на времену и пажњи које је посветио обележавању најзначајнијег датума за Прокупчане.
Он је подсетио да је Карловачка Богословија најстарија црквена школа у Србији, оформљена 1794. године, као брана од ислама и упориште хришћанства, у којој су се српски ђаци школовали и васпитавали у духу хришћанства.
Говорећи о појму великомучеништва као хришћанском „етосу“, отац Јован Миленковић је нагласио да је мучеништво један од првих симбола и основни постулат на коме је настала хришћанска вера.
-За великомучеништво се знало и пре Христа и његовог највећег мученичког страдања на крсту, казао је Миленковић и нагласио да се кроз појам жртвовања за веру, за друге, за колективно спасење, човек на најбољи начин приближава и сједињује са Богом.
-Сви хришћански храмови и манастири у Србији, сазидани су на моштима страдалника, на крви великомученика и на њиховим гробовима, казао је Миленковић и истакао да је црква Светог Прокопија прави пример како су кроз историју настајали хришћански сакрални објекти.
-Појам мучеништва, као основ хришћанства, део је живота сваког хришћанина, рекао је отац Јован Миленковић.
Он је нагласио да је у последњих 100 година, српски народ постао народ мученика, због страдања и ратне патње, почев од албанске Голготе српских војника у Првом светском рату, па до логора Јасеновац у Другом светском рату.
Овом приликом, отац Јован Миленковић је одао признање локалној самоуправи у Прокупљу, која на овако примерен и величанствен начин обележава градску славу Свети Прокопије.
„Духовним разговорима“ присуствовала је и члан Градског већа за културу Милица Ерић.