Narodni muzej Toplice, može da se pohvali dobrom organizacijom brojnih manifestacija, koje realizuje u toku godine. Ono što je njegova lepa tradicija su svakako i kreativne radionice za učenike prokupačkih škola, koje organizuje godinama unazad, Ova ustanova kulture neguje dobru saradnju sa prokupačkim osnovnim školama, koja počinje sa školskom godinom i završava se sa njenim krajem. Tako se prokupački školarci i zaposleni u muzeju, u okviru ovog kreativnog i maštvitog, ali i i poučnog programa druže već 16 godinu zaredom.
-U svakom razredu imamo neku edukativnu i kreativnu radionicu, ali i vreme koje koristimo za obilazak spomenika kulture u našem gradu. Sada se družimo i sa decom u Kuršumliji i Žitorađi i sa svima je jednako zanimljivo i lepo. U zavisnosti od toga u kom smo mestu, tako i organizujemo obilaske. Deca vrlo rado učestvuju u svemu što se dogovorimo da radimo, rekle su samostalni vodič Aleksandra Đukić i kustos edukator Milena Stanković.
Aleksandra radi sa decom nižih razreda i ističe da su prošli kroz veliki broj radionica i da svaku rade sa posebnom pažnjom i zadovoljstvom.
-Odradili smo radionice „Tragom prošlosti“, „Prokuplje nekad i sad“, „Nikola Tesla“, „Baka mi je pričala“, „U spomen zavičaja mog“, „Tragom prošlosti“, „U susret novoj godini“, „Niti prošlosti“. Svaka ima svoj zadatak, u jednoj deca uče da tkaju, u drugoj upoznaju biografiju našeg najpoznatijeg naučnika, predstavljaju predmet koji se više ne upotrebljava, prave najlepše čestitke. Svaki razred ima po četiri radionice, a prvaci dobijaju i besplatne godišnje ulaznice, sa kojima mogu da posete muzej, istakla je Đukić.
I program za više razrede, je prema rečima Stankovićeve, vrlo interesantan i poučan.
-Radionaica „U susret novoj godini“, bila je zanimljiva učenicima jer su putem aplikacije kreirali sopstvene čestitke. Kroz „Igrom u praistoriju“, deca su se upoznala sa ovim razdobljem i po uzoru na neolitske figurine, koje imamo u muzeju, od gline su pravili iste. Sledeće nedelje nam počinje „Vaskršnja čarolija“, koja će pokazati njihovu kreativnost i maštovitost u oslikavanju vaskršnjih jaja, a tu je i „Sedam svetskih čuda“, naglašava Stankvić i dodaje da radionice posećuju viši razredi svih prokupačkih osnovnih škola, sem „9. oktobra.“
Ovu lepu tradiciju, kako kažu, planiraju da nastave i ubuduće, tako što će u hodu, zajedno sa decom, osmišljavati još mnogo novih edukativnih i kreativnih sadržaja.