Na osnovu izveštaja Evropske agencije za životnu sredinu, u protekloj, 2018. godini, najzagađeniji vazduh sa česticama prašine bio je na Balkanu, i to na području Kosova i Metohije, centralne Srbije, kao i u Makedoniji, Bugarskoj i Mađarskoj.
Među stvarima koje treba promeniti, kako bi se poboljšao kvalitet vazduha, vode i zemljišta i smanjilo eko zagađenje na ovom prostoru, navode se i brojne mere koje se tiču uglavnom izduvnih gasova u drumskom saobraćaju, koji, prema svetskim standardima, u ekonomski razvijenim zemljama predstavljaju i najveće zagađivače.
-U Toplici, koja je bogata šumama i zelenilom, još uvek nema opasnosti od takvog zagađenja, ali se mora raditi na eko kulturi i popravljanju lošeg ponašanja ljudi, kao zagađivača, ako se želi očuvati čistota prirode, ističu ekolozi.
Ekološka sekcija Osnovne škole “Ratko Pavlović Ćićko“ u Prokuplju, aktivno se bavi istraživanjem prirode i načinima kako je sačuvati od permanentnog zagađenja.
-Naša sekcija radi u dva aspekta, jedan je vezan za rad naših školskih radionica, a drugi isključivo za boravak u prirodi, kazao je šef Ekološke sekcije, profesor biologije Dejan Živković.
-U okviru tih radionica, imamo stalne aktivnosti vezane za prirodu i izradu raznih upotrebnih predmeta i ukrasnih figura od prirodnih materijala, drveta, kamena i gline, ističe Živković.
Ekolozi ove Škole, prilikom čestih boravaka u prirodi, prikupljaju lekovito i mirišljavo bilje, koje kasnije pakuju u ukrasne kesice i prodaju, a od prikupljenih sredstava kupuju potrebna učila ili ulažu u renoviranje učionica.
-Najvažnija naša aktivnost je rad na edukaciji učenika, u cilju razvijanja ekološke svesti u potrebi očuvanja zdrave prirodne okoline, kaže Živković.
Prema njegovim rečima, deca, tokom boravka u prirodi, na osnovu bioloških indikatora, ispituju zagađenost prirode.
-Kada se radi o eko sistemu šuma i livada u okruženju, imamo loša iskustva sa ponašanjem ljudi u prirodi, ističe Živković.
On objašnjava da su se u prirodi, mladi ekolozi često sretali sa stvarima koje je ugrožavaju, kao što su divlje deponije i bespravna seča šuma.
-Kako bismo zaštitili prirodu, tamo gde posumnjamo na zagađenje, uzimamo uzorke vode i zemljišta i šaljemo na analizu u Institut za javno zdravlje Niš, podvlači Živković.
Prema njegovim rečima, tokom takvih analiza, često se desi da dobiju zvaničnu potvrdu o zagađivačima, pa čak i o prisustvu teških metala u vodi.
Članovi Ekološke sekcije imaju dobru saradnju sa Planinarsko–skijaškim društvom Toplica i zahvaljujući tome, najmlađi ekolozi imaju priliku da pešače i upoznaju i druge, do sada za njih neistražene, predele topličkog kraja.
Ekolozi Ćićkove škole, ove godine će biti domaćini predstavnicima 30 škola iz cele Srbije, učesnicima Republičke smotre učeničkih zadruga, koja će se održati u Prokuplju 19. maja.