Posle prve sesije naučnog skupa „Hrišćanstvo u Toplici“, koja je u Narodnom muzeju Toplice održana u prepodnevnim satima, isti je nastavljen posle podne, drugom i trećom sesijom i trajao je do kasnih popodnevnih sati. Povod je bio 1090 godina hrama Svetog Prokopija, a u njemu su učestvovali brojni istoričari, naučni radnici i stručnjaci iz prestižnih naučnih i kulturnih institucija u Srbiji. Prezentacijom svojih radova oni su dali doprinos obeležavanju ovog značajnog datuma. Među njima su bili Univerzitet odbrane, Eparhija niška, Narodni muzej Niš, Filozofski fakultet u Nišu i Beogradu, kao i Filozofski fakultet u Prištini, sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici.
-Istorija hrama Svetog Prokopija ovom prilikom izložena je od najranijih vremena, preko Stefana i Save, do našeg vremena. Posebnu pažnju učesnici su posvetili i važnosti ovih krajeva u srednjevekovnoj Nemanjićkoj Srbiji. U izlaganjima se moglo mnogo toga saznati i o sveštenstvu Toplice, koje je sačuvalo, očuvalo i širilo Reč Gospodnju u svako vreme. Takođe je dosta pažnje bilo posvećeno i sakralnoj umetnosti na prostoru Toplice, višestrukoj obnovi prokupačkog hrama, ali i teškom stradanju naroda, rekli su organizatori ovog skupa i naglasili da je on od velikog značaja, ne samo za stručnu, već i širu javnost, koja na njima može mnogo toga novog da sazna.
Na drugoj i trećoj sesiji naučnog skupa „Hrišćanstvo u Toplici“, svoje naučne radove je prezentovalo 14 učesnika. Samo neki od njih bili su i naučni savetnik sa Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, Marija Kocić, koja se predstavila radom „Pravoslavna crkva i vernici u Prokuplju i okolini krajem 17. i početkom 18. veka“. Dalibor Midić iz Pravoslavne eparhije niške govorio je o Mitropolitu niškom i belocrkvanskom Joanikiju I i prvoj obnovi hrama Svetog Velikomučenika Prokopija u Prokuplju. O Sveštenstvu Toplice (1885-1918) izlagao je doc.dr Uroš Šešum sa Filozofskog fakulteta u Beogradu. Tema o kojoj je izlagala pripravnik nastavnik istorije u Osnovnoj školi „9. oktobar“ Ana Jezdimirović Nikolić bila je Parohijsko sveštenstvo Prokuplja (1878-1918).
Priliku da govore o hrišćanstvu u Toplici imali su i pukovnik doc. dr Miljan Milkić, prof. dr Saša Stanojević, muzejski savetnik Drako Žarić, viši kustos istoričar Nebojša Ozimić, prof. dr Saša Marković, kustos istoričar Maja Dimić, prof. dr Irena Ljubomirović, istoričar viši dokumentator Đorđe Stošić.
Ovaj naučni skup je imao zadatak da rasvetli neke od hiljadugodišnjih istorijskih procesa i pojava na prostoru između reke Morave, Radan, Jastrebac i Kopaonik planine i da utvrdi dodatne činjenice o hrišćanskom i nacionalnom karakteru Toplice.
Kako su najavili organizatori naučnog skupa „Hrišćanstvo u Toplici“, zbornik, koji će biti objavljen posle skupa, posebno će prikazati neke detalje iz razvitka hrišćanstva u Toplici, koji nisu dovoljno obrađeni.