U Narodnom muzeju Toplice u Prokuplju Institut za noviju istoriju Srbije promovisao je svoju izdavačku delatnost kroz najnovija izdanja knjiga, studija i časopisa različitog istorijskog sadržaja, kako iz vremena Prvog i Drugog svetskog rata, tako i iz posleratnog razdoblja i poslednjih decenija 20. veka u istoriji Srbije.
Goste i prisutne najpre je pozdravio direkttor Istorijskog arhiva u Prokuplju Milan Stojanović rekavši da je poseta kolega iz Instituta u Beogradu samo nastavak jedne plodonosne saradnje započete pre pet godina.
Direktor Instituta Mile Bjelajac je ovom prilikom podsetio na istorijat i delatnost te ugledne naučne ustanove, rekavši da se ove godine obeležava 64 godina od osnivanja Instituta, koji zauzima visoko mesto na svetskoj rang listi naučnih institucija tog nivoa. Takođe je podsetio da u toj naučnoj ustanovi radi 36 saradnika od kojih je 35 doktora nauka, nekoliko doktoranata a da Institut sarađuje sa znamenitim ličnostima, savremenicima i naučnim poslenicima iz Srbije i regiona.
Bjelajac je istakao je da se radi pre svega o istoričarima ali i o stručnjacima iz drugih naučnih oblasti, filozofije, prava, politikologije, književnosti, što sve čini da ova ustanova neguje visoki nivo multidisciplinarnog pristupa nauci.
Takođe je naglasio da se izdanja Instituta objavljuju na svim svetskim jezicima od engleskog do japanskog, kineskog i hindu jezika, kao i da saradnici tog instituta objavljuju svoje u svim izdavačkim kućama počev od „Službenog glasnika”, do „Prometeja“ i drugih i da se bave najrazličitijom tematikom počev od političke istorije, istorije ličnosti, nauke, ekonomije, države, kulture, muzike, crkve i svih drugih koje interesuju čitalački auditorijum.
On je istakao da se u cilju promocije najnovijih naučnih izdanja svakog meseca održavaju tribine na kojima se prezentuju knjige saradnika tog Instituta, kao i da je boravak u Prokuplju organizovan u tom cilju, posebno sa namerom da se istorijsko štivo približi najzainteresovanijima, a to su budući studenti istorije, a i svi ostali čija je oblast interesovanja istorijska nauka.
Naglasio je da oblast bavljenja istorijom Instituta usresređena na razdoblje s kraja 19, 20. i 21. veka. Tako se prema njegovim rečima mnogo autora bavi kako Prvim i Drugim svetskim ratom tako i ličnostima koje su imale presudni uticaj na istorijska zbivanja u tom razdoblju.
-Vlada uverenje da mi u Srbiji treba da se okrenemo od prošlosti ka budućnosti, što znači da nije neophodno preispitivati navode i pisane istorijske dokumente koji govore o našoj bliskoj istoriji, a to je pogrešno, jer postoji velika verovatnoća da mnogi od tih pisanih navoda nisu tačni. Tako da je pred nama težak zadatak stalnog istraživanja i ispitivanja, u potrazi za istinom, imajući u vidu našu tešku i komplikovanu istorijsku prošlost, koja se ne odnosi samo na razdobnje između dva svetska rata, već i na najbliže nam vreme devedesetih godina, kazao je Bjalajac.
Na prezentaciji u prokupačkom Narodnom muzeju Toplice, kome su prisustvovali uglavnom učenici završnog razreda prokupačke Gimnazije, najnovija izdanja Instituta predstavili su sami autori među kojima su bili Nataša Milićević, Bojan Simić, Davor Stipić i dugi.
Ovom prilikom govorili se i o naučnom časopisu „Tokovi istorije“ koji izlazi od 1967. godine tri puta godišnje i koji zauzima visoko 31. mesto na rang listi naučnih časopisa jugoistočne Evrope.
Između ostalog na prezentaciji Instituta govorilo se i o naučnim tribinama koje se u organizaciji Instituta za noviju istoriju Srbije održavaju jednom mesečno i to u različitim krajevima Srbije.
Pred prokupačkim čitaocima su se našla i najnovija izdanja i publikacije među kojima su posebno interesovanje izazvala publikacija „Srbija od 1980. do 1986. – Od Tita do Miloševića“ Slobodana Selenića ali i mnoge druge zanimljive knjige.
Svoja najnovija izdanja Institut za noviju istoriju Srbije poklonio je prokupačkoj Biblioteci „Rade Drainac“, Narodnom muzeju Toplice i Istorijskom arhivu, pa se čitaoci mogu sa njima upoznati u bibliotekama tih ustanova.