После врхунског сликара, старије генерације Добрија Стојановића, чије смо слике недавно могли да видимо у изложбеном простору галерије „Божа Илић“, захваљујући Топличанину познатом сликару Мирославу Лазовићу, у петак је овај исти простор био испуњен цртежима и акварелима, једног од млађих сликара, водећих у својој генерацији, Милана Туцовића.
Аутор ове изложбе је професор Зоран Бојанић из Ниша, захваљујући коме Прокупчани могу да уживају у Туцовићевим цртежима и акварелима, који су по први пут изложени у нашем граду у галерији „Божа Илић“.
-Ја се осећам Топличанином, јер су моји из Растовнице и целу ову изложбу сам уствари посветио Топлици. То је мало што сам могао да учиним, рекао је професор Бојанић и додао да изложба Милана Туцовића јесте заправо један путопис о томе шта овај уметник оставља за собом.
На самом отварању сликар Милан Туцовић је истакао да се по први пут у свом животу буквално осећа као гост на сопственој изложби.
-Захвалност за ово вечерашње окупљање дугујемо породици Бојанић, мојим дугогодишњим пријатељима. Дирнут сам њиховом љубављу и пажњом Прокупчана вечерас у овој дивној галерији, која носи име великог Боже Илића, чије сликарство ја веома ценим и волим, нагласио је Туцовић.
Он је додао је одушевљен изложбом и да зна да је ова и оваква изложба једина коју је имао до сада, да је за живота можда никад више неће имати и да је то заправо, онаква изложба каква ће бити после његове смрти.
-То су уствари ствари прикупљене без мог суда, без оног „е ово хоћу да излажем, а ово нећу“. На крају једног дана ће све што сам урадио бити изнето пред очи публике и пред суд јавности и онда ће се видети и по тим малим скицама и белешкама, да ли сам заиста био озбиљан уметник или не, уколико наравно јавност буде интересовало то што сам радио, нагласио је Туцовић и додао да је професор Бојанић, организујући ову изложбу учинио нешто лепо за све нас и оставио још један печат на сведочанству њиховог пријатељства.
У каталогу за изложбу Милана Туцовића, која је отворена у Прокупљу, а састваљена из збирке породице Бојанић, академски сликар Миодраг Даја Анђелковић је између осталог записао.
-Прво листање „Из блока који се не цепа“, или тачније казано, блока из кога се без крупног разлога не одстрањује драгоцени садржај-листови са белешкама и опсервацијама свакодневног живота, говоре нам о Милану Туцовићу као рођеном цртачу, цртачу на чију се појаву дуго чекало. Однос Туцовића и оловке је однос доброг музичара и инструмента, однос Бенија Гудмана и кларинета или однос славуја и луга. Туцовић своје теме не тражи. Он их проналази, како се једним поводом о томе срећно изразио луцидни Пикасо. Туцовић се цртежу предао страсно и са много успеха што јесте доказ велике и драгоцене људске моћи, истакао је Анђелковић.
Сликар и вајар Милан Туцовић је рођен 1965. године у Пожеги, а живи и ради у Београду. Дипломирао је вајарство на Факултету примењених уметности у Београду. У његовом изразу приметан је утицај вајарства, његовог академског позива, али и југословенског надреализма и струје „фантастичног сликарства“.