U okviru 52. „Drainčevih susreta pesnika“ koji se ovih dana održavaju Toplici u galeriji Narodnog muzeja Toplice u Prokuplju otvorena je izložba posvećena Dušanu Z. Milačiću znamenitom Srbinu i Topličaninu, pesniku, romanisti, prevodiocu, kulturnom pregaocu čiji je stvaralački rad obeležio razdoblje između dva svetska rata u Srbiji.
O Dušanu Z.Milačiću i njegovoj velikoj stvaralačkoj energiji i pregnuću na otvaranju govorio je autor izložbe Jovan Mladenović muzejski savetnik u penziji, koji je zahvaljujući bogatom iskustvu znanju i naporu uspeo da sačini ovu impresivnu postavku i prikupi mnoštvo značajnih dokumenata, fotografija, spisa i naučnih radova koji na najbolji način oslikavaju rad, život i stvaralački rad Milačića.
–Život Dušana Z.Milačića, jednog iz poznate junačke porodice Milačić, koji su se u Prvom svetskom ratu okitili sa četiri Karađorđeve zvezde, zbog svog junaštva u odbrani slobode Srbije, mogao bi da se ukratko opiše kao uzbudljiv „roman reka“, kazao je Jovan Mladenović i dodao da je taj život bio toliko bogat i neobičan ispunjen raznim životnim izazovima koje je on na najbolji način iskoristio stavivši svoje znanje i iskustvo u službu otadžbine.
Mladenović je naglasio da se radi o znamenitom kulturnom radniku, dugogodišnjem profesoru fakulteta, upravniku Narodnog pozorišta u Nišu i Beogradu i osnivaču i dugogodišnjem upravniku Narodne biblioteke Srbije u Beogradu, koji je bio nepravedno zapostavljen i zaboravljen od srpske javnosti.
O Milačiću je govorio i recenzent izložbe Goran Maksimović koji je istakao da Milačića pod hitno treba vratiti u kulturni život Srbije i da je izložba njemu u čast upriličena jedan od dobrih načina da se to učini i da se javnost u Srbiji podseti na sve veliko i dobro što je taj čovek tokom svog života činio za kulturu i prosvetu Srbije na taj način zauvek zaduživši srpski narod.
On je podsetio da je Dušan Z.Milačić rođen u Toplici 1892. Godine u Merdaru u Toplici, da je čovek iz naroda koji pripada generaciji srpske intelektualne elite koja se tokom Velikog rata našla u odbrambenim redovima Srpske vojske, a kasnije se školovala na univerzitetima u Francuskoj.
Takođe je istakao da po svom delu Milačić spada u red naših najplodotvornijih romanista, a da je u svetu poznat kao balzakolog i vrstan poznavalac francuskih pisaca .
–Prevodio je sa francuskog na srpski jezik Igoa, Bodlera, Balzaka , Dimu i druge poznate francuske pesnike i pisce, bio odličan poznavalac francuske kulture, a i sam je pisao poeziju, kazao je Maksimović naglasivši da se na izložbi nalaze dva njegova literarna dragulja, dve doktorske disertacije o Balzaku na francuskom jeziku koje do sada nikad nisu prevedene na srpski.
Takođe je naglasio da je posle Prvog svetskog rata Dušan Z.Milačić mnogo učinio za prosvetu i kulturu Srbije, kao osnivač i predavač na univerzitetu u Nišu i Beogradu, upravnik pozorišta u Nišu i Beogradu i do 1965 godine, do njegovog odlaska u penziju i upravnik Narodne biblioteke Srbije, u čijoj obnovi je i učestvovao nakon bombardovanja i njenog uništenju u Drugom svetskom ratu.
Maksimović je podsetio da je Milačić mnogo učinio za prosvetu kao profesor niške Gimnazije od 1920. do 1924. godine i tih godina i kao upravnik niškog pozorišta „Sinđelić“ koje je u to vreme imalo 40 premijera godišnje, što je nezamislivo i za današnje pozorišne standarde.
Goran Maksimović je ovom prilikom preneo inicijativu učesnika ovogodišnjih „Drainčevih susreta pesnika“ da se u znak poštovanja prema velikom umetničkom delu i stvaralaštvu Milačića, zbog njegovog nemerljivog doprinosa utemeljenju i razvoju srpske kulture, prosvete i umetnosti, kao znak zahvalnosti njegovih Topličana podigne spomen bista na platou velikana na Hisaru u Prokuplju.
Na taj način Dušan Z. Milačić bi se kao ravan pridružio bistama topličkih velikana pesnika Radeta Drainca i slikara Bože Ilića čije su spomen biste sada tamo.
Na izložbi posvećenoj Dušanu Z. Milačiću, koji Prokupčani mogu da pogledaju u Narodnom muzeju Toplice, vredni eksponati, knjige, fotografije i spisi svedoci jednog prošlog i duhom bogatog vremena, izloženi su na 23 panoa i u tri muzejske vitrine.
Povodom izložbe štampan je i jako bogat i odlično urađen katalog koji će na najbolji način posetioce uvesti u život i rad ovog znamenitog Topličanina.