U galeriji „Boža Ilić“ danas je otvorena izložba humanitarnog karaktera, na kojoj je izloženo 80 radova učenika Tehničke škole „15. maj“, smera „tehničar-modelar odeće“.
Organizaovana pod nazivom „Od umetnosti do humanosti“, imala je za cilj da okupi ljubitelje slikarstva, predstavi rad učenika ove škole, ali i pomogne našim najmlađim Prokupčanima u lečenju, Nikolini Josić i Mihajlu Taskoviću. Posetioci su mogli da daju dobrovoljne priloge, koji će biti prosleđeni njihovim porodicama, koje su se ovom prilikom i zahvalile svojim sugrađanima i organizatorima izložbe.
Direktorka Tehničke škole „15. maj“ Biljana Milenković, nije krila zadovoljstvo zbog posećenosti izložbe.
– Ovo nije prva akcija našeg Učeničkog paralmenta i učenika, koji pohađaju smer „tehničar modelar odeće“, ali i svih učenika naše škole. Prošle godine smo imali humanitarnu akciju, koju smo organizovali za našu Danicu, održali smo i humanitarni vašar, ali i turnir u malom fudbalu, gde su učestvovale sve srednje škole, rekla je direktorka Milenković i istakla da škola uvek podržava akcije svojih učenika, na kojima pokazuju svoju humanost, ali i kreativnost.
Profesorka tekstilnih predmeta u ovoj školi Suzana Koprivica je istakla da je cilj ovakvih akcija da se deci pokaže da i od nekih beznačajnih i malih stvari mogu da nastanu vrlo vredna umetnička dela.
-Ako ne vodimo računa o onome što je beznačajno, kako da vodimo računa o odnosu prema drugim ljudima, prema onima kojima je pomoć potrebna, kako ćemo biti humani. Ova izložba je najbolji pokazatelj toga kako od nekih malih i naizgled bespotrebnih stvari nastanu one velike, važne i lepe, a pritom i korisne, dodala je profesor Koprivica.
Ona je objasnila da je ovo bio jedan od lepih načina da svi zajedno pokažu ko su i na šta su spremni učenici i profesori prokupačke Tehničke škole.
-Želeli smo da naši sugrađani vide šta znači jedinstvo u želji da se pomogne. Pokazali smo koje granice smo spremni da pomerio i koje ciljeve da osvojimo, a ja se nadam da ćemo u narednim godinama, polako, ali sve više pomerati te granice. Iza nas stoji vrlo veliki rad, ne samo moj, nego i mojih kolegenica, Gordane i Nataše. Zajedničkim radom smo uspeli da realizujemo preko 80 slika, dodala je profesorka.
Ona je navela da su deca primenjivala izvornu tehniku „kinosaigo“, ali da su se jednog momenta prepustili kreativnosti i maštarenju, te da su sitne komadiće materijala ubadali u stiropor, a tu tehniku su nazvali „šljokica tehnika“, zato što umnogome podseća na vez ili na slaganje sitnih šljokica po iscrtanim konturama na tekstilnom materijalu.
Profesorka je istakla, da će u maju ove godine, iz škole izaći prva generacija diplomiranih učenika ovog smera, u kome se radi moderan dizajn, savremeno i estetsko oblikovanje i odevanje, uz konstrukcije i modelovanje na kompjuterima po posebnim programima.
Učenica Tijana Jovanović, koja je učestvovala u stvaranju slika, izloženih na ovoj izložbi, naglasila je da se ona i njeni školski drugovi raduju kad mogu da pomognu kad to treba.
-Radili smo radove tehnikom „kinosaigo“, koja je nastala u u Japanu osamdesetih godina godina 20. veka, kada je mlada Japanka pokušala da stvori neobično umetničko delo od ostatka svilenih tkanina ,u čemu je i uspela. Za izradu svojih slika, koristila je drvenu podlogu,skalpel, makaze, lepak, papir sa nacrtanom aplikacijom i papir za kopiranje. Mi smo koristili stiropor odgovarajuće debljine, preko koga smo, iscrtavali odgovarajuću sliku, a zatim smo precizno sklapelom urezivali linije nekoliko milimetara, a onda u te ureze, nožićima smo uvlačili tkaninu. Pritom smo pazili na debljinu materijala, da ne bude previše tanak, kako ne bi došlo do njegovog oštećenja, objasnila je ova učenica i istakla da su u radu i pripremanju izložbe učestvovali svi učenici od prvog do četvrtog razreda ove škole.
-Želeli smo da učinimo nešto plemenito, jer i sam naziv naše izložbe glasi „Od umetnosti do humanosti“, a pokazuje na našu volju i želju, da kroz umetničku lepotu i stvralaštvo učinimo nešto, makar malo za Nikolinu i Mihajla, kojima je neophodna pomoć u lečenju. Smatramo da je umetnost jezik koji svi razumeju, naglasila je Tijana Jovanović.