Otvaranjem izložbe o istorijatu Narodnog muzeja Toplice, povodom 75 godina postojanja i uspešnog rada, zaposleni u ovoj ustanovi kulture obeležili su važan i značajan jubilej.
Prema rečima direktorke prokupačkog Muzeja Ljiljane Krasić, ovo je bila lepa prilika da se saradnici i prijatelji okupe i razmene sećanja na vreme i događaje, koji su obeležili rad ove ustanove.
Otvarajući izložbu, koju su pripremili radnici Muzeja, ona je podsetila na nekadašnje mnogobrojne izložbe, stručna predavanja, naučne skupove, promocije knjiga, koncerte, duhovne razgovore i tribine, ali i ljude, koji su bili deo svega toga.
–Tu su naravno i kreativne radionice za učenike osnovnih i srednjih škola, koji su učestvovali u manifestaciji „Muzeji za 10“, zatim „Dani evropske baštine“, potom svečanosti povodom obeležavanja gradske slave Sveti Prokopije i još mnogo lepih i bogatih programa, koje je Muzej organizovao, zajedno sa svojim prijateljima i saradnicima, rekla je direktorka Krasić.
Ona je istakla da je ova ustanova iz sredstava Ministarstva kulture i informisanja i Grada Prokuplja, u periodu od 2017-2018 godine dobila novu fasadu, stolariju i krov, a u 2019. i novu električnu mrežu i video nadzor.
–Muzej i sam grad su bogatiji od ove godine i za Spomen sobu „Gvozdeni puk u oslobodilačkim ratovima Srbije od 1912.-1918“, koju je otvorila potpredsednica Vlade i ministarka kulture i informisanja Maja Gojković, zajedno sa gradonačelnikom Prokuplja Milanom Aranđelovićem 13. maja 2021. godine, dodala je Krasić.
Spomen soba „Gvozdeni puk u oslobodilačkim ratovima Srbije 1912.-1918.“ sastavni je deo Spomen parka „Gvozdenom puku“ u Prokuplju, koji je podignut na mestu odakle su toplički junaci 7. oktobra 1912. godine krenuli u večnu slavu. U ovoj sobi izloženi su sačuvani predmeti, fotografije i druga istorijska dokumenta, koja su pripadala junacima najhrabrije, a ujedno i najodlikovanije jedinice u srpskoj vojsci. Projekat sanacije i adaptacije postojećeg objekta i kompletno opremanje spomen sobe podržalo je i finansiralo Ministarstvo kulture i informisanja i Ministarstvo pravde.
–Ovim lepim povodom, ne možemo, a da ne pomenemo i Galeriju „Bože Ilić“, ali i najvažnija arheološka nalazišta u Pločniku i na Hisaru. Godine 2009. formiran je i Arheo park Pločnik, kako bi se posetiocima predstavili rezultati istraživanja, kao i neolit uopšte. Arheološka istraživanja srednjevekovnog grada Hisara 2021. obnovljena su posle više od 30 godina. Realizovana su četiri istraživačka projekta, tri zaštitnog karaktera i jedno sistematsko-sondažno, u trajanju od skoro šest meseci, podvukla je direktorka Muzeja.
Sva tri projekta zaštitnih istraživanja finansirala je lokalna samouprava, dok je sistematsko-sondažna, finansiralo Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije.
–Objekat, koji je rezultat arheoloških iskopavanja i istraživanja, planiramo da rekonstruišemo zidanjem i konzerviranjem, u cilju očuvanja i zaštite kulturne baštine, kao i promocije i razvoja turizma kroz kulturu našeg grada. Muzej jeste centar kulture Prokuplja i Toplice i zato vam se zahvaljujem što ste došli da zajedno obeležimo veliki i važan jubilej Narodnog muzeja Toplice, zaključila je direktorka prokupačkog Muzeja Ljiljana Krasić.