На заједничком задатку и са заједничким циљем, чланови еколошких секција прокупачких основних школа, посетили су палеонтолошки локалитет Пребрезу и кренули у нова истраживања, пруживши тако подршку Народном музеју Топлице и њиховом пројекту, који носи назив „Звуци прошлости из Глувог потока“.
Чланови еко секција из основних школа „Ратко Павловић Ћићко“, „Милић Ракић Мирко“, „Никодије Стојановић Татко“ и „9. октобар“, „заронили“ су у „зачараној шуми“ у дубоку прошлост наше планете, у малој клисури Глувог потока, села Пребрезе код Блаца.
–У малој клисури Глувог потока, налази се обиље фосилног материјала и музеј у природи окружен предивном буковом шумом јесењих боја. Нека страшна катастрофа, нагнала је животиње тога доба да спас траже у влажној мочвари, али су ту и угинуле и остале, као да су нама данас хтеле да пренесу један мали сегмент догађаја из прошлости. На овом јединственом палентолошком локалитету од светског значаја, пронађени су фосилни остаци сисара и других животиња из епохе миоцена (од пре 20 до пре пет мил.год.). Подсетимо, локалитет Пребреза је по богатству фосилних остатака миоценске фауне, посебно сисара, најзначајнији у Србији и за Европу предстаља прави раритет, истакли су будући истраживачи и чланови еколошких секција, показавши да познају локалитет, али и да су спремни да на лицу места, кроз овакве акције, науче још доста тога.
Водич младим истраживачима у овој несвакидашњој временској авантури, била је археолог у Народном музеју Топлице Сања Црнобрња Красић.
Ова акција, спроведена је у оквиру пројекта који реализују прокупачки Музеј, Природњачки музеј и Центар за науку из Београда.
Њен циљ је да се прошире палеонтолошка истраживања, да се локалитет Пребреза што ефикасније обезбеди и одржава за наредне генерације, које ће га посећивати и истраживати.