Na zajedničkom zadatku i sa zajedničkim ciljem, članovi ekoloških sekcija prokupačkih osnovnih škola, posetili su paleontološki lokalitet Prebrezu i krenuli u nova istraživanja, pruživši tako podršku Narodnom muzeju Toplice i njihovom projektu, koji nosi naziv „Zvuci prošlosti iz Gluvog potoka“.
Članovi eko sekcija iz osnovnih škola „Ratko Pavlović Ćićko“, „Milić Rakić Mirko“, „Nikodije Stojanović Tatko“ i „9. oktobar“, „zaronili“ su u „začaranoj šumi“ u duboku prošlost naše planete, u maloj klisuri Gluvog potoka, sela Prebreze kod Blaca.
–U maloj klisuri Gluvog potoka, nalazi se obilje fosilnog materijala i muzej u prirodi okružen predivnom bukovom šumom jesenjih boja. Neka strašna katastrofa, nagnala je životinje toga doba da spas traže u vlažnoj močvari, ali su tu i uginule i ostale, kao da su nama danas htele da prenesu jedan mali segment događaja iz prošlosti. Na ovom jedinstvenom palentološkom lokalitetu od svetskog značaja, pronađeni su fosilni ostaci sisara i drugih životinja iz epohe miocena (od pre 20 do pre pet mil.god.). Podsetimo, lokalitet Prebreza je po bogatstvu fosilnih ostataka miocenske faune, posebno sisara, najznačajniji u Srbiji i za Evropu predstalja pravi raritet, istakli su budući istraživači i članovi ekoloških sekcija, pokazavši da poznaju lokalitet, ali i da su spremni da na licu mesta, kroz ovakve akcije, nauče još dosta toga.
Vodič mladim istraživačima u ovoj nesvakidašnjoj vremenskoj avanturi, bila je arheolog u Narodnom muzeju Toplice Sanja Crnobrnja Krasić.
Ova akcija, sprovedena je u okviru projekta koji realizuju prokupački Muzej, Prirodnjački muzej i Centar za nauku iz Beograda.
Njen cilj je da se prošire paleontološka istraživanja, da se lokalitet Prebreza što efikasnije obezbedi i održava za naredne generacije, koje će ga posećivati i istraživati.