Na dodeli nagrada najboljim stvaraocima 23. po redu Đurđevdanskog književnog konkursa, žiri, koga su činili Srbijanka Stanković, Mirjana Bojanić Ćirković i Ljubiša Krasić, istakao je da su se Antologiji najlepših stihova i rečenica pomenutog konkursa, pridružila nova imena autora, koji posvećeno neguju umetnost lepih reči.
Dvadeset treći književni konkurs, koji organizuje Književno društvo „Rade Drainac“ pri Domu kulture u Prokuplju, naišao je na izuzetan odziv čitalaca, ujedno mladih pisaca. U odnosu na dosadašnje konkurse, od ovog Đurđevdana, kategorija učenika mlađeg uzrasta, do 15 godina, izdvojena je kao zasebna, dok su drugu kategoriju nagrađenih autora, kao i do sada, činili oni starijeg uzrasta, od 15 do 30 godina.
U kategoriji uzrasta do 15 godina, žiri je izdvojio i nagradio cikluse pesama Anje Bjeletić, Iskre Jovanović, Milice Bjeletić, Darije Stojanović i Jelene Ilić.
-Pesme naših mladih autorki, nastale pod mentorstvom njihovih vrednih učiteljica i nastavnica Srpskog jezika i književnosti, pokazuju jedan ditirampski odnos prema životu, poručujući „daj detetu osmeh, ono će tebi dušuˮ, kako i glase stihovi prve pesme pobedničkog ciklusa Anje Bjeletić. Pesme autorki osnovnoškolskog uzrasta odraz su izuzetno zrelog promišljanja književnosti i sopstvenog iskustva, sa izraženim emocijama prema svim svetlim stranama života, uz naglašenu empatiju prema svemu što takav život ugrožava, i kritiku prema onima koji ga tamne, stoji u obrazloženju žirija za dodelu nagrade na ovom konkursu.
Među radovima koji se odnose na stariji uzrast autora, žiri je izdvojio ciklus estetski izuzetno uspelih, angažovanih priča Alekse Jadžića, koje čitaoca mogu, ne samo dobro usmeriti u pogledu umetničkog izraza, već i osvestiti za dublje sagledavanje sveta oko sebe, i u sebi. Drugu nagradu osvojio je ciklus formalno raznovrsnih, ali tematski uvezanih pesama o Parizu autora Strahinje Trandafilovića. Kao treću „dobru smernicuˮ, izdvojio je sonetni venac „Sonji za uspomenu“ Bojane Miljković.
-Ovim se pokazuje da tradicija, kojoj pripada i sonetni venac kao pesnički oblik i te kako može biti inspirativna, a u slučaju Bojanine pesme, i „magistralnaˮ. Četvrta i peta pohvala na ovogodišnjem Đurđevdanskom književnom konkursu, u kategoriji odraslih autora, tiče se vezanih i slobodnih stihova Mine Komadine i Bojane Jokić. Posebnu pohvalu upućujemo autorki više od trideset aforizama, Lari Đorđević. Želimo joj još britkih i brušenih izraza, a inspiracija joj, u vremenu naše stvarnosti, ne manjka, naglasio je žiri u obrazloženju ovogodišnjeg nagrađivanja i poručio da do sledećeg stihovanja čitaoci pređu na čitanje ovogodišnjih nagrađenih radova, kao i da novi broj časopisa Tok, donosi malu antologiju velikih dela ovogodišnjih nagrađenih autora.
Žiri navodi da kada je reč o formalnoj strani ovogodišnjeg konkursa, autori su se ostvarili u svim ponuđenim žanrovima – od pesama, preko aforizama, do priča, naravno, kroz cikluse.
-Tematsko-motivski, radovi koji su učestvovali na ovogodišnjem konkursu dotiču se svega što okupira savremenog čoveka – od ljubavi i najšireg dijapazona njenih nijansi, do angažovanosti u vidu stihovane, prozne i aforističke žaoke usmerene ka negativnim aspektima vremena u kome živimo. Uz navedeno, možemo istaći, ujedno pohvaliti povratak savremenih mladih autora utvrđenim formalnim obrascima, a kao jedan od rezultata takvog interesovanja jeste uobličavanje emocija, ekspresije i pesničkih slika sonetnim vencem. Pretpostavljamo da smo, među retkima, imali priliku da na ovom konkursu čitamo jedan uspeli i formalno uglačani sonetni venac mladog autora. U prostornom pogledu, ovogodišnji Đurđevdanski književni konkurs, imao je odjeka u više krajeva Republike Srbije. Zahvaljujemo svima koji su se učešćem na ovom konkursu uključili u misiju širenja ljubavi prema književnosti na celoj osi njene recepcije i osnaživanja mladih da „otvore svoje fiokeˮ, podele svoje emocije, upitanosti i brige, zaključio je žiri Đurđevdanskog književnog konkursa, koji je radio u sastavu, Srbijanka Stanković, Mirjana Bojanić Ćirković i Ljubiša Krasić.