Polaganjem venaca na spomen obeležje palim borcima u Narodnooslobodilačkom ratu od 1941. do 1945. godine, u Prokuplju je danas obeležen 9. oktobar, dan kada je grad oslobođen u Drugom svetskom ratu. Tog dana 1941. godine, partizani iz Toplice organizovali su napad na Prokuplje, kako bi oslobodili zatočene rodoljube. Ovom akcijom Topličani su još jednom pokazali hrabrost i slobodoljublje naroda ovog kraja, jer se tada gotovo niko u porobljenoj Evropi, nije suprotstavio nemačkoj sili.
Tim povodom kod spomenika oslobodiocima, okupljenima se obratio gradonačelnik Prokuplja Miroslav Antović.
-Poštovani pripadnici Vojske i policije, poštovani predstavnici SUBNORA-a i drugih boračkih organizacija, dragi đaci osnovnih i srednjih škola, građani Prokuplja. Danas, 83 godine nakon tog 9. oktobra 1941. godine, sa ponosom se sećamo topličkih heroja, koji su hrabro ustali protiv okupatora i Prokuplju udahnuli slobodu, kada je cela Evropa drhtala pod fašističkom čizmom, rekao je gradonačelnik Antović.
On je naveo da je spomenik palim Topličanima u Drugom svetskom ratu svedočanstvo i počast herojskim sinovima, koji su u krvavim sukobima od 1941. do 1944. godine, branili čast svoje zemlje i dali svoju mladost za najsvetliji cilj, za slobodu.
-Borba protiv višestruko nadmoćnijeg neprijatelja se vodila pune četiri godine. Za slobodu, taj svetli simbol srpskog naroda, koji ide uporedo sa njim kroz sve vekove postojanja naše otadžbine. Zato sa ponosom možemo da kažemo, da nema mesta ni dana u godini da neki deo Toplice nema sećanje na pobedu i bitku za slobodu. Mi, sa zahvalnošću što živimo u slobodi, obeležavamo te dane i datume, pevamo i pričamo o njima, čuvajući tako u našim srcima divheroje. Hrabrost i žrtvovanje naših predaka u Drugom svetskom ratu nisu bili uzaludni. Oni su se izborili za slobodu, dali nam otadžbinu da je čuvamo i predamo novim generacijama, bolju, uspešniju i uvek slobodnu, istakao je gradonačelnik Prokuplja Antović.
On je naglasio da se rat završio pobedom slobodarskih snaga, a da je rezultat naša sloboda, mir i naša zahvalnost precima, koji su najbolje znali koliko je visoka cena slobode i kako je njena vrednost nemerljiva.
-Toplica je tokom Drugog svetskog rata dala 20 narodnih heroja, a mi, pamteći njihovo junaštvo i negujući sećanje na narodnooslobodilačku borbu, za buduća pokolenja, gradimo bolji život u slobodarskoj Toplici. Čuvajući sećanje na njih gradimo večne spomenike, naglasio je gradonačelnik Prokuplja Miroslav Antović.
On je podvukao da smatra, da je Prokuplje i cela Toplica danas bolje mesto za život, čemu je doprineo, pre svega, odgovoran i domaćinski odnos prema radu.
-Rukovodstvo Grada Prokuplja uložilo je veliki napor, uz nesebičnu podršku predsednika Republike i celog rukovodstva naše zemlje, da se naš kraj razvija i napreduje na svim poljima, što otvara nove mogućnosti za sve naše građane. Još jednom veliko hvala herojima i borcima za slobodu, a naš zajednički zadatak je da svi zajedno sa još više snage i entuzijazma gradimo našu Toplicu i Prokuplje, podvukao je gradonačelnik Prokuplja Miroslav Antović, obraćajući se prisutnima ispred spomenika oslobodiocima u Narodnooslobodilačkom ratu od 1941. do 1945. godine.
U programu obeležavanja ovog značajnog istorijskog datuma učestvovali su i hor Muzičke škole „Kornelije Stanković“ i članovi Književne omladine Prokuplja. Pavle Ranđelović je govorio stihove „Večnoj Serbiji“ Jovana Dučića, a Ivana Đurković „Krvavu bajku“, koja je obeležila Drugi svetski rat, kao najmračniji scenario srpske istorije.