Prokuplje je na današnji dan pre 104. godine oslobođeno u Prvom svetskom ratu. Tim povodom je Grad Prokuplje organizovao svečanost u čast poginulim i ubijenim junacima koji su nadčovečanskom hrabrošću branili svoju zemlju.
Polaganjem venaca na Spomenik junacima Gvozdenog puka, počast oslobodiocima našeg grada odali su predstavnici Vojske Srbije, Grada Prokuplja, Topličkog okruga, boračkih udruženja i udruženja građana.
-Na današnji dan, 12. oktobra 1918. godine, Prokuplje je oslobođeno u Prvom svetskom ratu. Topličani, Srbi, oduvek su cenili slobodu. Često su kroz istoriju morali da krvare i ginu, kako bi im se deca u slobodi rađala. Zato je svako rađanje sunca i slobode dočekivano sa neizmernom radošću, rekao je zamenik gradonačelnika Prokuplja Miroslav Antović.
Podsećajući na davnu 1918. godinu, kada je napaćena četvorogodišnjim ratom Toplica i Srbija izvojevala slobodu, kaže da su vojnici srpske vojske toliko žurili da oslobode svoju zemlju, da su savezničke trupe, koje su bile logistika, ostavili čak dvesta kilometara iza sebe. Oni su jurišali ka svojim domovima, željni svog kućnog praga i svoje rodne grude.
-I kao i mnogo pre i kasnije tokom istorije, srpski vojnik nije bio nošen mržnjom nego ljubavlju prema otadžbini i zato se i tada u njegovoj ruci viorio pobednički barjak. U Velikom ratu čiju završnicu slave saveznici, velike sile, ponoseći se ratnim pobedama, moramo istaći da je u tom ratu srpska vojska, u odnosu na broj stanovnika, imala najveće žrtve među saveznicima. Ovde su se rodili junaci Gvozdenog puka koji je proglašen za najslavniju, najodlikovaniju i najhrabriju jedinicu, od koje su protivnici strahovali, a mi se i danas njome ponosimo. I zato, sva počast hrabrosti i patriotizmu i večna hvala i slava junacima Gvozdenog puka i oslobodiocima Prokuplja, rekao je Antović.
U programu obeležavanja Dana oslobođenja Prokuplja u Prvom svetskom ratu, učestvovao je hor Muzičke škole „Kornelije Stanković“ u Prokuplju, pod rukovodstvom Sanje Stojković Antović i recitator Ljiljana Stamenković, učenica OŠ „Ratko Pavlović Ćićko“.