Galerija „Boža Ilić“ obeležila je veliki i značajan jubilej-30 godina postojanja i uspešnog rada, izložbom slika, koja nosi naziv „Dobitnici nagrade Boža Ilić“. Ona je tokom ove tri decenije postojanja bila čuvar umetnosti, tradicije i kulturnog identiteta u našem gradu.

Na ovoj svečanosti, u ime domaćina Narodnog muzeja Toplice, posetioce je pozdravio v.d. Bojan Milenković, rekavši da mu je čast i zadovoljstvo što ima priliku da se obrati ljubiteljima i poštovaocima stvaralaštva Bože Ilića, povodom ovog značajnog datuma.
-Tri decenije nisu samo broj. To je vreme ispunjeno stvaralaštvom, susretima, dijalogom i trajnim tragom, koji je ova galerija ostavila u kulturnom životu naše sredine. Od svog osnivanja do danas, galerija „Boža Ilić“, bila je mesto gde se umetnost samo ne izlaže, već živi, doživljava i deli sa publikom. Osvrćući se na početke, prisećamo se entuzijazma i vizije onih, koji su postavili temelje ove ustanove–sa idejom da stvore prostor, koji će biti otvoren za različite umetničke izraze, generacije i poetike. Ta vizija nije izbledela, već se vremenom razvijala, rasla i jačala, rekao je pozdravljajući goste Milenković.

On je istakao da posebno mesto u celoj ovoj priči pripada Boži Iliću, umetniku čije ime galerija s ponosom nosi, a da su njegovo stvaralaštvo, posvećenost umetnosti i prepoznatljiv likovni izraz ostavili su neizbrisiv trag.
-Boža Ilić nije bio samo slikar–bio je svedok svog vremena, hroničar duše i prostora iz kog je potekao, ali i nadahnuće mnogima, koji su došli posle njega.Kroz izložbe, umetničke kolonije, nagrade i brojne kulturne programe, Galerija „Boža Ilić“ postala je važan oslonac prokupačke, ali i srpske umetničke scene. Povezivala je umetnike i publiku, tradiciju i savremenost. Ovaj jubilej je prilika da postavimo nove ciljeve, da nastavimo da negujemo umetnost i podržavamo stvaralaštvo, da budemo mesto otvoreno za nove ideje i nove generacije, poručio je v.d. Bojan Milenković, zahvalivši se svim saradnicima, ali i publici, bez koje umetnost nema i ne bi imala pravo značenje.

Među važnim gostima povodom jubileja galerije bila je i umetnik Radmila Kostić, prvi istoričar umetnosti u galeriji „Boža Ilić“, čiji je rad utkan u same temelje ove institucije. Njeno stručno znanje, posvećenost i vizija značajno su doprineli razvoju galerije i afirmaciji umetničke scene. Tokom svog vrlo slikovotog izlaganja i evociranja uspomena, najpre je rekla da se Prokuplje zahvaljujući ovoj galeriji, nalazi među onim gradovima u Srbiji, koji svojim sugrađanima, mogu da prikažu značajna dela savremenog slikarstva, uvodeći ih u kompleksne tokove aktuelne likovne scene.
-Od početka mog zaposlenja (oktobra 1995.), počelo se govoriti o potrebi osnivanja Galerije, a nešto kasnije smo direktor muzeja Dragoslav Marinković, poznati srpski slikar, prof. na FPU u Beogradu Grada Petrović, široko afirmisani prokupački umetnik Dragan Drobnjak i ja, počeli obilaziti prodavnicu „Manufaktura“, gde smo zamišljali novu galeriju. Napominjem da je značajnu ulogu imala lokalna samouprava grada, koja je u to vreme imala mnogo razumevanja za kulturnia dešavanja u gradu. Naravno velika podrška su bili i umetnici Toplice, koji su priželjkivali da najzad dobiju adekvatan prostor za izlaganje i mesto okupljanja, gde bi razmenjivali ideje i stavove, ispričala je prvi kustos galerije „Boža Ilić“ Radmila Kostić.

Njihovi snovi, kako je navela su se ostvarili 7. maja 1996. godine, kada je i upriličeno svečano otvaranje izložbe Bože Ilića, čije ime je sasvim logično i dobila galerija. Veliki srpski umetnik Boža Ilić je svakako najpoznatiji slikar topličkog kraja, čije delo obuhvata monumentalne figuralne kompozicije, enterijere, portrete, mrtve prirode i pejzaže, kojima je ostavio trajno obeležje na srpskoj likovnoj sceni. Otvaranje ove galerije onda je bio značajan kulturni događaj, ne samo za grad, već i za celu Toplicu.
-Od samog otvaranja 1996. godine Galerija je pružala šansu mladim umetnicima, pored nebrojeno poznatih, već afirmisanih umetnika nekadašnje Jugoslavije, a sada Srbije, koji su tokom ovih 30 godina izlagali svoja dela u ovom prostoru. Imala je svoje uspone i padove, upravo onako, kako je okruženje imalo odnos prema kulturi i umetnosti, ali je ostala oslonac kulturi i umetnosti u Toplici, istakla je istoričar umetnosti Radmila Kostić i naglasila da su se u ovom skladnom prostoru umetnici družili, govorili rečima i bojom i tako održali postojanje ove ustanove.

Na svečanosti povodom obeležavanja ovog značajnog jubileja moglo se čuti da galerija „Boža Ilić“ nikada nije bila hladan hram umetnosti, već da je tokom prvih godina postojanja, bila „dom“ za akademske slikare i vajare iz Prokuplja i cele Toplice – Bogdana Antonijevića, Georgija Georgijeva, Nebojšu Stankovića, Svetlanu Ilić, Snežanu Kostić, Dragana Drobnjaka, Čedomira Ristića, Dragišu Vukajlovića, Momčila Nikolića. Uporedo sa starijim kolegama, uvek kao inovatori sa većom mogućnošću sagledavanja budućnosti i Marija Drobnjak, Slobodan Ristić, Svetlana Jevremović. Neizbrisiv trag ostavili su i vajar Čedomir Ristić i istoričar umetnosti Dragan Popović.

Galerija je bila i biće mesto, koje je uvek imalo dobru saradnju sa mnogim ustanovama kulture širom zemlje, galerijama, muzejima, kako sa ustanovama u okruženju, tako i iz cele Srbije, ali i sa fakultetima umetnosti i srednjim umetničkim školama.
Ovim povodom je v.d. Narodnog muzeja Toplice Bojan Milenković uručio zahvalnice pojedincima i ustanovama, koje su doprinele razvoju galerije i njenom uspešnom radu.
Deo programa ove svečanosti bili su i pesnici Srđan Živković i Saša Milovanović, kao i učenici Muzičke škole „Kornelije Stanković“.