Полагањем венаца на споменик Топличанима палим у ратовима од 1912. до 1918.године и жртвама Народног устанка 1917. године данас је у Прокупљу обележена 101. годишњица почетка Топличког устанка.
Венце на споменик положио је државни секретар Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Владе Републике Србије Негован Станковић, председник Општине Прокупље Александар Симоновић са сарадницима, начелник Топличког управног округа Небојша Вукадиновић, представници Војске Србије, делегација Удружења потомака ратника од 1912. до 1920.године из Прокупља и друге борачке организације као и свештенство цркве Свети Прокопије.
Државни секретар Станковић је овом приликом рекао да је велика част обратити се потомцима славних предака, који су пре више од сто година притиснути силом освајача подигли устанак.
-Читава Европа је 1917.године по први пут чула да у Србији постоји област Топлица и Јабланица и да тамо живи храбар народ који не да своја презимена, свој језик и своје синове за бугарску војску. Иако, малобројнији и слабије опремљени од Аустроугарске и Бугарске војске устаници су пружили пример војне тактике, јунаштва и борбености. Комитски одреди под командом Косте Војиновића-Косовца ослободили су Туларе, Медвеђу, Бојник, Лебане и читав Јабланичи срез, изјавио је Станковић додавши да је устанак трајао нешто више од месец дана и да је због тога одмазда над цивилима била застрашујућа као и да је по Аустроугарским подацима, током одмазде у Топлици убијено око 20.000 цивила.
Он је истакао да овде живи храбар и непоколебљив народ, који се не боји јачих ни бројнијих од себе.
-Повод нашег данашњег окупљања пред спомеником који представља понос целе Топлице и Србије, је почетак Топличког устанка против бугарских и аустроугарских завојевача. Те, 1917.године, у окупираној Србији и Европи почео је први и једини народни оружани устанак. По мишљењу многих признатих историчара то је био Трећи српски устанак.Топлички народ није могао да трпи незапамћени терор, пљачку, паљење и потпуно уништавање сеоских насеља широм Топлице и затирање српске културе и традиције, рекао је председник Општине Прокупље Александар Симоновић и нагласио да је почетак присилне регрутације српских синова у окупаторске јединице, који је требало да крену на своје најрођеније, је оно што је устанике подигло на оружје.
Савладавши отпор устаника, који је предводио официр Краљевине Србије легендарни Коста Војиновић, окупатори су сурово и зверски убили на хиљаде људи и сравнили са земљом 55 села у Топлици.
Овим устанком Топлица, Јабланица и Пуста Река постале су познате широм света.
Симоновић је подвукао да ће се у току ове године изградити Спомен парк јунацима Гвозденог пута у Прокупљу, најодликованијег пука у историји Војске Србије како би на тај начин показали поштовање и захвалност нашим јуначким прецима за све оно што су нам дали и оставили.
-Поводом обележавање 100-годишњице Топличког устанка прошле године Прокупље је било центар Србије. Сенима јунака Топличког устанка поклонио се државни врх предвођен тадашњим премијером а садашњим председником Србије Александром Вучићем и председником Републике Српске Милорадом Додиком, а церемонији су присуствовали амбасадори многих земаља и поштоваоци српских ратника из свих крајева Србије, изјавио је Симоновић истакавши да смо из ратова излазили као победници, али се често дешавало да мирнодобске битке губимо.
Говорећи о задацима у наредном периоду он је подвукао да се мора кренути путем економског развоја, да се отварају нове фабрике, уреде болнице и школе, граде цркве, да обезбедимо да нам се деца рађају, расту и школују и раде у миру, да градимо путеве који ће нас повезивати са светом.
На крају свог говора Симоновић је подсетио на речи премијера Србије Александра Вучића са прошлогодишњег обележавања 100-годишњице „Топличког устанка“ Топлица је пре сто година показала пут. Ми тај пут морамо да следимо, повратка нема. Циљ је исти. Слободна, економски јака Топлица и Србије, препуна осмеха и срећних људи у којој је част родити се и живети.
У културном делу програма учествовао је Дечији хор Дома културе „Сањалице“.