Технолошки факултет из Новог Сада – Лабораторија за испитивање прехрамбених производа, у оквиру пројеката „Могућност унапређења примарне органске производње путем прераде и стварања додатних вредности у сектору млека, меса, воћа и поврћа“ у Прокупљу је организовала научни скуп на тему „Стварање додатне вредности у сектору воћа и поврћа“.
Овом јединственом научном предавању присуствовао је заменик градоначелника Прокупља Дејан Тонић, професори Одсека за пољопривредно-прехрамбене студије, саветодавци из Пољопривредно стручне и саветодавне службе Прокупља, као и произвођачи и прерађивачи органског воћа са територије Прокупља.
О „Сушењу воћа и поврћа у вакуму“ говорио је др Здравко Шумић, који је подвукао да овај вид сушења омогућава веома мали садржај кисеоника и сушење на нижим температурама од оних који се користе при сушењу ваздухом.
–Вакумско сушење воћа омогућава очување биоактивних једињења, облика и боје воћа, јер су последице оксидације и термичког третмана воћа знатно смањени, рекао је он.
О „ Стварању старих и нових производа од воћа“ говорио је проф. др Владимир Пушкаш и нагласио да се од многих воћних врста могу правити и додатни производи, као што су разне врсте сирћета, воћна вина и други.
Др Милош Бјелица одржао је предавање на тему „ Производња уља од коштица воћа“, односно производњу уља од грожђа, шљиве, ароније, кајсије и вишње.
На научном скупу одржан је и округли сто на којој је проф. др Драгољуб Цветковић говорио на тему „Искуства у примени и тумачењу законске регулативе у области производње и промета хране биљног порекла, вина и ракије на пољопривредним газдинствима“.
–За сваку похвалу је то што су еминентни стручњаци Лабораторије за испитивање прехрамбених производа, која са налази у саставу Технолошког факултета у Новом Саду, одабрали наш град да одрже ова предавања. Пољопривреда је је изузетно значајна грана привреде где су неопходна нова знања и технологије, изјавио је Дејан Тонић и подвукао да је добро што су, поред осталих, овим предавањима присуствовали произвођачи органског воћа и прерађивачи пољопривредних производа.
Учесници научног скупа јединствени су у оцени да би и у наредном периоду требало организовати оваква предавања на којима се они могу упознати са најновијим сазнањима из области пољопривреде која се примењују у развијеним земљама.
Лабораторија за испитивање прехрамбених производа, која се налази у саставу Технолошког факултета у Новом Саду, формирана је пре 19 година, а од 2020. године Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Србије поверило им је послове вршења услуга лабораторијских испитивања у области безбедности и квалитета хране и хране за животиње.