Toplička akademija strukovnih studija, Odsek za poljoprivredno prehrambene studije u Prokuplju, danas je bio organizator stručnog skupa, pod nazivom „Stanje i perspektiva u obrazovanju mladih u oblasti poljoprivrede i prerade hrane“.
Na njemu je učestvovalo 25 predstavnika srednjih škola iz Srbije, koje imaju poljoprivredne i prehrambene obrazovne profile.
Pozdravnu reč gostima, učesnicima ovog skupa uputio je v.d. predsednika Topličke akademije strukovnih studija, dr Zvonko Zlatanović i istakao da se svi zajedno nalaze na istom zadatku, koji treba pod hitno rešavati, a to je sve manje studenata, ali i đaka u srednjim poljoprivrednim školama.
I rukovodilac Odseka za poljoprivredno prehrambene studije u Prokuplju, dr Ljubiša Jovanović se obratio svojim kolegama i izrazio nadu da će ovaj skup biti dobar početak, kojim će pokušati da promene postojeće stanje u sferi interesovanja učenika i studenata za oblasti poljoprivrede i obrade hrane.
-Nadam se da ćemo danas svi zajedno probati da u ovoj oblasti promenimo makar nešto. Svaki pomak bi bio od značaja, zato treba da razmenimo iskustva i ideje i vidimo gde je to što nas koči i usporava. Zašto je interesovanje naših đaka, prvenstveno u srednjim školama opalo za poljoprivredu i preradu hrane, a potom i studenata, koji se svake godine u sve manjem broju upisuju na ove smerove. Šta je pametno da uradimo kako bismo decu vratili u naše klupe i đačke i studentske. Ovo je veliki i vrlo krupan problem, koji moramo zajedno rešavati. Traba nam podrška države. Mi ovde u Prokuplju, podršku lokalne samouprave imamo i imamo kvalitetan nastavni kadar u školi. Nadam se da ćemo danas doneti neke smernice, kojima ćemo se rukovoditi u rešavanju ovog vrlo kompleksnog i velikog problema, rekao je Jovanović i istakao da se ovaj problem treba rešavati i pre samog upisivanja dece u srednje škole.
Današnjem stručnom skupu, u ovoj visokoškolskoj obrazovnoj ustanovi, u ime Grada Prokuplja, obratio se i gradski većnik zadužen za prosvetu Nebojša Radenković, koji je kao razloge za ovakvu situaciju u srednjim školama i na studijama, najpre naveo manji broj dece u osnovnim školama.
On je istakao da je lokalna samouprava uvek bila podrška obrazovnom sistemu na području našeg grada, ali i mladim poljoprivrednim proizvođačima.
-Izdvojili smo 12,5 miliona dinara upravo za pomoć mladim poljoprivrednim proizvođačima. Naredne godine ćemo tu pomoć značajno uvećati. Potrebno je pronaći ostvarive ideje i realne planove kako bi oni dali rezultate. Ovaj problem traje godinama i on počinje već u osnovnoj školi. Potrebno je raditi na tome da decu, već u osnovnim školama privolimo, zainteresujemo za obrazovne profile iz poljoprivredne struke, koja će se kasnije upisati na te iste studije. O usaglašavanju smerova se vodi računa, što je svakao dobro. Ono što mi, kao lokalna samouprava možemo da obećamo, jesu još veće subvencije u ovoj oblasti, naglasio je gradski većnik Radenković.
Učesnica ovog skupa, direktorka Poljoprivredno šumarske škole „Josif Pančić“ u Surdulici Jasminka Ristić, ovom prilikom je rekla da podržava inicijativu Topličke akademije, da se ovakvim zajedničkim razgovorima, pokuša doći do rešenja, koja će decu vratiti ovim školama.
-I u srednjim stručnim školama iz ove oblasti došlo je do smanjenog interesovanja za upis učenika u obrazovne profile iz oblasti poljoprivrede. Očekujem veću inicijativu i zalaganje države, u smislu da se radi bolja promocija ovih obrazovnih profila, jer mi smo zemlja koja može da iškoluje ovakve kadrove, koji će da se bave zemljom i obradom zemlje, ali i proizvodnjom hrane, onko kako to i svetski standardi zahtevaju, rekla je direktorka škole u Surdulici Jasminka Ristić.
Ona je dodala da ovakva vrsta skupa jeste podrška boljem upisu i u srednje stručne škole u oblasti poljoprivrede i na strukovne studije.
-Potrebna je još veća saradnja srednjih škola, viših škola i fakulteta što se tiče promocije ovih obrazovnih profila. Ne kažem da ona nije dobra, ali može biti još bolja. Inicijativa države je od prevashodnog značaja da se što pre uradi nešto kako bi prestalo opadanje interesovanja naše dece za školovanje u ovoj oblasti. Verujem da država može da pomogne mnogo u promociji poljoprivrede i obrazovnih profila iz ove oblasti, naglasila je Ristić.
U ime organizatora ovog stručnog skupa, profesor Dragan Orović je rekao da ovaj problem nemamo samo mi u Srbiji, već da on postoji i u drugim zemljama u našem okruženju.
-Danas smo svi zajedno hteli da vidimo gde je problem i kako da ga rešiti. Ovaj problem postoji i u Severnoj Makedoniji, Bugarskoj, Rumuniji, Bosni i Hercegovini. Ovo je možda poslednji trenutak u kome mi treba da uradimo nešto što bi na neki neki način pomoglo da se studenti opredele za ove škole. Prednost treba da damo kvalitenom obrazovanju i veštinama, koje oni treba da nauče. Kao poljoprivrednim proizvođačima, najbitnije za njih biće pitanje kvaliteta i stvranje eksluzivnih proizvoda. To je nešto što je svakako najbitnije u ovoj oblasti. Ne možemo da se u proizvodnji rukovodimo kvantitetom, moramo da mislimo na kvalitet, zato što je naše jedino opredeljenje i izlazak iz ovog višegodišnjeg problema opstanak malih poljoprivrednih peoizvođača, koji će samo kvalitenim radom doći do prestižnih proizvoda, kojima će moći da se predstave na tržištu. Samo tako će, zapravo moći da izađu na tržište, objasnio je prof. Orović.
On je podvukao da ovaj problem delimično može rešiti i dualno obrazovanje koje postoji u našim školama.
-Mi moramo videti šta je to što naša deca treba da uče i šta tržištu treba, a probleme treba da rešavamo zajedno, najpre u srednjim školama, a potom i visokoobrazovnim ustanovama, zaključio je profesor ove visokoškolske ustanove u Prokuplju.