U organizaciji Ministarstva Zaštite životne sredine Republike Srbije, u Prokuplju je održana Javna rasprava o Nacrtu uredbe o proglašenju i Studiji zaštite Parka prirode “Radan“.
Prisutne je pozdravila šef Odseka za zaštićena područja Lidija Stevanović, koja je naglasila da se u Prokuplju održava peta i poslednja javna rasprava, dok su prethodne održane u Bojniku, Lebanu, Medveđi i Kuršumliji, kao područjima na kojima se nalazi ovo zaštićeno područje.
-Zavod za zaštitu prirode Srbije je početkom novembra dostavio Studiju zaštite Parka prirode „Radan“ Ministarstvu zaštite životne sredine, čime je i pokrenut postupak zaštite. Ovo područje je 2017. godine Uredbom Vlade Republike Srbije svrstano u prvu kategoriju zaštićenog područja, od nacionalnog i međunarodnog značaja, ukupne površine 41.312,72 hektara. U međuvremenu je Zavod za zaštitu prirode izvršio reviziju područja i dostavljanjem nove Studije nadležnom ministarstvu, pokrenut je postupak revizije zaštite ovog područja, sa novom površinom koja predviđa povećanje na 43.512,72 hektara, kazala je Stevanović.
U prvom delu javne rasprave, prezentovana je Studija zaštite Parka prirode „Radan“, koju je održala predstavnica Zavoda za zaštitu prirode, Biljana Krstevski.
Park prirode „Radan”, nalazi se na teritoriji opština Kuršumlija, Bojnik, Lebane, Medveđa i grada Prokuplja. Nacrtom uredbe brdsko-planinsko područje centralnog dela južne Srbije, između gornjih tokova reke Kosanice i Jablanice, čiji središnji deo prostora ispunjava planinski masiv Radana, stavlja se pod zaštitu i proglašava zaštićenim područjem pod imenom „Radan”, kao prirodno dobro međunarodnog, nacionalnog, odnosno izuzetnog značaja i svrstava se u Ι kategoriju zaštite, kao Park prirode „Radan”.
Park prirode „Radan” stavlja se pod zaštitu radi očuvanja geološke, biološke i predeone raznovrsnosti, a naročito očuvanja raznovrsnih oblika vulkanskog reljefa; Lecko andezitskog masiva, najvišeg i najvećeg vulkanskog kompleksa u Srbiji (klisure: Velike Kosanice, Gajtanske reke, Borinske reke i Sokolov vis); hidrooloških i hidrogeoloških pojava (bifurkacija Delivode); šumskih staništa na prelazu između kotlina i brdsko-planinskih terena na diseciranom reljefu sa komadima andezitskih stena refugijalnog karaktera, od pojasa zajednica vrbe i topole (Salici-Populetum albae), klimazonalnih zajednica sladuna i cera (Quercetum farnetto-cerris), termofilnih kitnjakovovih zajednica (Quercetum montanum moesiacum), kitnjakovo-grabovih zajednica (Querco-Carpinetum serbicum), mezofilnih bukovih šuma (Fagetum montanum moesiacum), reliktnih polidominantnih i osiromašenih šumskih zajednica sa mečjom leskom (Corylus colurna L.) i kavkaskom lipom (Tilia caucasica Rupr.) i zajednica javora i graba (Aceri-Carpinetum betuli) u kontaktnom delu između hrastovog i bukovog pojasa; staništa i populacije divlje flore (751 biljnom vrstom), a posebno mezijskih endemita (Pulsatilla montana ssp. bulgarica, Pastinaca hirsuta, Armeria rumelica i Sedum stefco); staništa i populacija divlje faune, posebno ptica (crna roda, orao kliktaš, suri orao, patuljasti orao, sivi soko, prdavac, buljina, leganj), sisara (endemične vrste makedonska voluharice i šarenog tvora), riba (potočna pastrmka, dvoprugasta uklija, potočna mrena, krkuša, klen, vijun i grgeč), vodozemaca i gmizavaca; karakterističnih prirodnih predela i kulturno-istorijskog nasleđa specifičnog po vremenu nastanka, stepenu očuvanosti i kulturnoj vrednosti. Područje Radana ne poseduje izraženi vegetacijski diverzitet. Među njima, najznačajnije su biljne zajednice koje se razvijaju na površini andezitskih stena i u njihovim pukotinama, a koje pripadaju provizorno opisanoj svezi Sedion stefco; staništa i populacija divlje faune, posebno ptica (crna roda, orao kliktaš, suri orao, patuljasti orao, sivi soko, prdavac, buljina, leganj), sisara (endemične vrste makedonske voluharice i šarenog tvora), riba (potočna pastrmka, dvoprugasta uklija, potočna mrena, krkuša, klen, vijun i grgeč), vodozemaca i gmizavaca; karakterističnih prirodnih predela i kulturno-istorijskog nasleđa specifičnog po vremenu nastanka, stepenu očuvanosti i kulturnoj vrednosti (zaštićeno nepokretno kulturno dobro „Caričin grad” /Justiniana prima/).
Fizička i pravna lica mogu u toku trajanja javnog uvida, zaključno sa 19. decembrom 2023. godine, dostaviti u pisanoj formi primedbe na dokumenta o zaštiti Ministarstvu zaštite životne sredine: poštom ili na pisarnicu, sa naznakom PP „RADANˮ – Javni uvid o zaštiti, elektronskim putem na e-mail adresu: lidija.stevanovic@eko.gov.rs