Osnovna škola „Vuk Karadžić“ u Žitnom Potoku, u okviru druge faze ROMAKTED programa, dobila je potpuno novu učionicu, sa svom neophodnom opremom, koja će, romskoj deci, ali i svima onima, koji žele da kvalitetno provedu svoje slobodno vreme, služiti kao kreativni kutak.
Tim povodom ugovore o realizaciji projekta, u ime Grada Prokuplja je potpisao gradonačelnik Miroslav Antović, a u ime Osnovne škole „Vuk Karadžić“ Ivan Prelić.
-Tražili smo pravo rešenje i našli smo ga tako što smo odlučili da je upravo ovaj „kreativan kutak“, odnosno potpuno obnovljena učiionica ono što je potrebno ovoj školi i sredini. Sama zamisao bila je da se opremi prostor sa laptopom i svim pratećim sadržajima, kako bi svoj deci koja pohađaju ovu školu, a posebno mladim Romima, stvorili uslove za njihovo dalje usavršavanje, rekao je gradonačelnik Prokuplja Miroslav Antović prilikom posete Žitnom Potoku.
Direktor ove škole Ivan Prelić je naveo da je škola u Žitnom Potoku udaljena od grada Prokuplja, 30 kilometara, da ima 95 odsto romske dece, odnosno 60-70 učenika u školi.
-Ono što smo mi prepoznali kod naše dece, jeste da oni svoje slobodno vreme popodne nemaju gde da provedu, naročito u nekom zimskom periodu. Ovde nema kulturnih i sportskih dešavanja, bioskopa, pozorišta. S obzirom na to da nam škola radi 24 sata dnevno, pet dana u nedelji, jer ovde imamo i Dom učenika, gde nam stanuju učenici iz okolnih sela, rešili smo da u okviru njega napravimo kreativni kutak. U njemu bi im bile dostupne društvene igre, računari, što je jako bitno za naše učenike, jer 90 odsto njih potiče iz socijalno ugroženih porodica, tako da oni kući nemaju internet, a svi znamo koliko je on neophodan u današnje vreme, u modernom svetu. U ovom kreativnom kutku, oni mogu da ostvare te svoje potrebe i na neki način, budu izjednačeni sa svom decom koja žive u gradskim sredinama, istakao je direktor Prelić.
Ispred Fondacije BFPE odgovorno društvo, Svetlana Stefanović je naglasila da je ROMAKTED program započeo pre četiri godine.
– Reč je o nastavku zajedničke inicijative Evropske komisije, koju finansira Savet Evrope, a podržava Ministarstvo za ljudska i manjinska prava. Zamišljeno je kao zajednički rad romske zajednice i donosioca odluka, a ideja je da se izgradi sinergija između romske zajednice i instititucija. Da predstavnici romske zajednice imaju priliku da svoje prioritete izlože pred institucijama, da sa njima razgovaraju o onome što je njima važno i što su njihove potrebe, kako bi se položaj romske zajednice unapredio. Sada smo u finalnoj fazi programa, gde su na realizaciji bili mali grantovi, koji su opet nekako nastali na osnovu prioriteta, potreba, koje je romska zajednica, u ovom slučaju u Prokuplju i Žitnom Potoku, prepoznala, kao njima važne, naglasila je Stefanović.