U sklopu obeležavanja 110. godina od mobilizacije „Gvozdenog puka“ danas je u Narodnom muzeju Toplice u prisustvu državnog sekretara Ministarstva za rad, boračka i socijalna pitanja Republike Srbije Zorana Antića i akademika Dragana Simeunovića, otvorena multimedijalna i interaktivna izložba „Ratnici Gvozdenog puka najodlikovanija ratna jedinica u Kraljevini Srbiji”, autora istoričara prokupačkog Muzeja Darka Žarića.
Obraćajući se prisutnim predstavnicima prokupačke lokalne samouprave, predstavnicima prokupačke crkve „Sveti Prokopije“ učenicima i profesorima prokupačke Gimnazije, građanima Prokuplja, akademik Dragan Simeunović je rekao da je „Gvozdeni puk“ najodlikovanija i najelitnija jedinica Srpske vojske u istoriji ratovanja i da Topličani treba time uvek da se ponose i nikad ne zaborave svoje pretke.
-Elitna jedinica je značilo to da su u svemu bili prvi, uvek napadali, nikad se nisu povlačili i svesno su se žrtvovali za odbranu svoje zemlje Srbije, kazao je Simeunović naglasivši da je tokom Prvog svetskog rata i kasnije Toplica bila i ostala jadan od najpatriotskijih krajeva u ovom delu Evrope.
-Nikad ih ne smemo zaboraviti, jer ako ih zaboravimo to će značiti da su njihove žrtve bile uzaludne, zaključio je akademik Dragan Simeunović.
Prisutnima se obratio i državni sekretar u Ministarstvu za rad, boračka i socijalna pitanja Republike Srbije Zoran Antić rekavši da mu je velika čast i zadovoljstvo da prisustvuje izložbi posvećenoj srpskim junacima i da učestvuje u organizaciji proslave velikog datuma 110. godina od mobilizacije Drugog pešadijskog puka Knjaz Mihailo – Gvozdenog puka.
-Toplica ima čime da se ponosi i šta da slavi, jer zaista treba da se ponosi svako ko je potomak pripadnika Drugog pešadijskog puka „Knjaz Mihailo” i meni je čast da sam i sam kao potomak srpskog ratnika, ovde na otvaranju izložbe velikim srpskim ratnicima u čast, kazao je Antić.
On je rekao da je toplički kraj oduvek junački i podsetio da se u ovom kraju dogodila i Bitka kod Pločnika, prva velika pobeda Srpske vojske nad daleko nadmoćnijom vojnom silom Otomanske imperije.
– Nakon toga dolazi do „Boja na Kosovu“ koji jeste velika vojna pobeda na bojnom polju, po svim istorijskim, međunarodnim izvorima, jedino smo ga mi prihvatili kao poraz, kazao je Antić objasnivši da je nakon strašnik gubitaka koje je pretrpela Srpska vojska na Kosovu, kada su se gotovo svi žrtvovali i svi izginuli, ostao prazan prostor za nadiranje turskih snaga jer nije ostao niko ko bi ih sprečio u tome.
-Toplica je oduvek bila srce odbrane i bezbednosti Srbije, kazao je Antić i dodao da je za požrtvovanost u odbrani zemlje svaki vojnik legendarnog „Gvozdenog puka“ odlikovan nekim odličjem tadašnje Kraljevine Srbije.
-Topličani su svoje kosti rasuli svuda po svetu i na Ceru i na Prokletijama preko Albanije i u Grčkoj i Africi od Krfa do Bizerte, na Solunskom frontu, krvlju Topličana natopljeni su prostori velikog dela nekadašnje Jugoslavije, gde su branili zemlju i narod od raznih okupatora, kazao je Antić.
-Ali kako je poznato da se bitke dobijaju na bojnom polju a gube u miru i mi smo imali nesreću da umesto da imamo veliku i jaku državu Srbiju, dobijemo jednu veštačku tvorevinu koja nikome ništa dobro donela nije, zaključio je Antić.
On je naglasio da je Gvozdeni puk sinonim Toplice, Prokuplja i da je svojim junaštvom ušao je u anale istorije ratovanja.
Govoreći o postavci koja je danas prikazana javnosti njen autor istoričar Darko Žarić je rekao da je „Gvozdeni puk“ bio legendaran po svemu i po odzivu na mobilizaciju kada se prijavilo 64.000 vojnika, više nego ih je bilo u vojnoj evidenciji, pa je mobilizacija bila veća od sto posto, odnosno da je Gvozdeni puk imao i svoj rezervni sastav.
Takođe je rekao da su pripadnici tog puka bukvalnio desetkovani jer je u prvom sazivu od više od 2.000 vojnika nakon albanske Golgote ostalo samo 500 živih.
Žarić je naglasio da je iz redova Gvozdenog puka poniklo čak 11 generala Srpske vojske, da je među vojnicima 229 njih ponelo najveće odličje „Karađorđevu zvezdu”, a da su neki i dva puta njome odlikovani, kao Đorđe Milačić.
Izložba posvećena Gvozdenom puku može se pogledati u holu Narodnog muzeja Toplice ali i virtuelno putem medijske prezentacije koja se nalazi na sajtu muzeja.