U Narodnom muzeju Toplice predstavljena je knjiga „Lekar u službi svog naroda“, autora Novice Šaulića, koju je povodom 145 godina od rođenja dr Alekse Savića, priredila i objavila Podružnica srpskog lekarskog društva u Prokuplju.
-Knjigu smo priredili u znak sećanja na ovog velikog srpskog humanistu, a u sklopu 75 godina od osnivanja naše podružnice. Danas je predstavljamo javnosi i učenicima, koji pohađaju Medicinsku školu u našem gradu, koja nosi njegovo ime i koji obeležavaju dan svoje škole. Pre samog početka ovog književnog susreta, na Hisaru smo, zajedno sa njim, a položili vence pijeteta na spomen bistu dr Alekse Savića, rekao je dr Srđan Mijatović.
On je naveo da su povodom 75 godina jubileja podružnice u Prokuplju, prošle godine objavili fototipsko izdanje knjige „Lekar u službi svog naroda, dr Aleksa Savić, ministar narodnog zdravlja“, koju je 1936. godine objavio i napisao Novica Šaulić.
On je bio savremenik Aleksi Saviću i njegov politički oponent u tom periodu, ali iz knjige se vidi duboko poštovanje za sve ono što je on uradio.
Novica Šaulić je nekada, govoreći o tome šta njegova knjiga kazuje zapisao, da je pred čitaocima primer narodnog lekara, ratnika , upravnika, šefa – na delu, u shvatanju savremenika, u uspomeni najdražih, od seljaka kojima je u ratu i u miru bio prijatelj i radi kojih je stvorio higijensku kulturu u svom kraju.
-Pred nama je političar, pravi narodni predstavnik i ministar – sluga narodnih potreba. Pred vama je lični život, rušenje organizma godinama i potpuno predan rad za narod, u skladu sa dotadašnjim životom, testament, kojim je najveći deo svoje imovine ostavio narodu. Zato je ova knjiga života potrebna pojedincu, da mu pokaže rad u službi svojoj zemlji i narodu, potrebna društvu, da bi osetio značaj ljudi, koji su snaga zemlje i koji smrću ostavljaju mesto bez zamene. Pomisao na veliko delo ovih ljudi, izgradnju zajedničkog dobra, raduje dušu, a vekovi mu pevaju pesmu. Ovakva služba, istinski ispunjena radom i nesebičnom željom za opšte dobro, možda je najbolje rešenje tajne kratkotrajnog života. Ovo je razumeo i ispunio dr Aleksa Savić, ovako je o veoma poštovanom i velikom čoveku, dr Aleksi Saviću pisao Novica Šaulić.
Doktor Mijatović je istakao da čitaoci iz knjige mogu da vide zanačaj toga što je dr Savić ostavio.
-Dobro je da je tako, jer bi se sa vremenom izgubilo mnogo toga da nije bilo te knjige, jer sve ono što nije zapisano, brzo se zaboravlja. Polako se trudimo da kroz zapisana sećanja vratimo sve te ljude, koji su dali doprinos ne samo zdravstvu, nego i široj društvenoj zajednici, sa svim onim što su radili, a jedna od njih je svakako naš doktor Aleksa Savić, koji je u međuvremenu dobio svoje zasluženo mesto i ispoštovan i od Prokupčana, ali i Topličana, istakao je predsednik Podružnice srpskog lekarskog društva Prokuplje dr Srđan Mijatović.
On je ovom prilikom dodao da je u sklopu izdavačke delatnosti Podružnice u Prokuplju objavljena i monografija o istorijatu zdravstva Toplice, koju je napisala prof. dr Slavica Filipović. Zahvaljujući njoj, kako je navedeno, vidi se da je dr Aleksa Savić, dao ogroman doprinos tadašnjoj celokupnoj društvenoj zajednici u svim oblastima života.
-Naš narodni lekar nije dao doprinos samo zdravstvu, nego i prosveti i uopšte samom funkcionisanju Prokuplja. Zaslužan je za otvoranje Srednje poljoprivredne škole, za otvranje Bolnice, vodovoda, otvorio je brojne česme po celom Topličkom okrugu i još mnogo toga. Prva monografija je napisana na 100 stranica, a ova druga, koja će biti predstavljena javnosti 9. juna ove godine, na Susretima lekara Toplice, imaće preko 400 stranica. Njen naziv je „Putevima moderne srpske medicine u topličkom kraju od 1912. do 1941. godine“, naglasio je dr Mijatović.
On je naveo da nova knjiga obiluje mnoštvom naučnih činjenica i sadrži naučne monografije. Objasnio je da prva obuhvata period od oslobođenja od Turaka do Balkanskih ratova, a da druga obiluje mnoštvom naučnih činjenica i potkrepljena je brojnim dokumentima i istorijskim podacima. Ona će nas upoznati i sa biografijama i ličnostima, koje su dale veliki doprinos, ne samo zdravstvu, već i kompletnoj društvenoj zajednici u tom periodu u Prokuplju.
-To su mnogi učeni ljudi, koji su postavljali temelje tadašnjeg modernog života, kako u Prokuplju, tako i u Toplici i šire, s obzirom na to da je veći broj njih nastavio svoju karijeru i svoj život u drugim mestima, sećajući se Toplice uvek sa velikim poštovanjem i ljubavlju prema svemu što su u njoj doživeli, podvukao je dr Srđan Mijatović.
O dr Aleksi Saviću, u čiju čast i sećanje na njega je i priređen ovaj književni susret, na kome su iznete mnoge zanimljive i dosad nepoznate stvari u vezi sa njegovim relativno kratkim, ali veoma ispunjenim životom, govorili su i istoričar kustos Drako Žarić i profesor književnosti Dragan Ognjanović. Oni su iz svog ugla ispričali mnogo lepih dešavanja, ali i brojnih značajnih dela, koje je ostavio Prokuplju i Toplici, a koje su uvek bile u službi čoveka kao individue, ali i celog naroda u Toplici.