Прокупачке установе културе су ове године од Министарства културе и Министарства туризма и омладине Владе Републике Србије добиле финансијску подршку у вредности од 26.851.000 динара, за 16 пројеката.
-И у току ове године запослени у култури у Прокупљу радили су као један тим. Удруженим снагама успели су да добију оно што су планирали, један пројекат је подржало Министарство туризма, а 15 Министарство културе. Сви пројекти су од великог значаја за локалну самоуправу и саме установе културе, али и за саме посетиоце, који су увек на првом месту по важности у плановима и програмима свих установа, рекла је већник за културу Града Прокупља Милица Ерић.
Она је истакла да је Влада Републике Србије, на предлог Републичке дирекције за имовину, донела закључак, којим се преноси право јавне својине Републике Србије у јавну својину града Прокупља, без накнаде, за потребе Народне библиотеке „Раде Драинац“ у Прокупљу.
-Овом приликом се захваљујем министарствима који су нам пружили финансијску подршку. Приоритет локалне самоуправе у следећој години биће решавање проблематике за библиотеку, стварање услова за рад биоскопа, комплекс брда Хисар и археолошко налазиште Плочник, који је закључком Владе Републике Србије, такође пренет у својину града Прокупља, нагласила је Ерић и додала да ће и у наредним годинама радити за добробит свих Прокупчана.
Народна библиотека „Раде Драинац” је у 2022. години реализовала све планиране програме. Одржани су 53. Драинчеви књижевни сусрети са програмима у Београду, Прокупљу и осталим општинама Топличког округа. Министарство културе суфинансирало је Драинчеве сусрете са 150.000 динара. Успешно је одржан и Лектирићи ЕХ Ју фест (од Министарства 250.000). Пројекат Побољшање Информационо-технолошких ресурса Библиотеке, Министарство је подржало са 800.000 динара. За обављање Матичних функција Библиотека је од Министарства подржана са 250.000 динара, што је укупно 1.450.000 динара.
-Година на измаку 2022. била је успешна када је реч и о културним програмима у самој библиотеци, али се библиотека својим изложбама и издаваштвом представила у Београду, Нишу, Крагујевцу, Лесковцу, Алексинцу. Издаваштво библиотеке је било јако успешно у 2022. Промовисан је зборник „Књижевни легати у институцијама културе, сталне књижевно-меморијалне поставке и задужбине у Србији: садашњост и перспектива”, Збирка прича Сведок својих опомена” Душана Стојменовића и монографија о Душану Милачићу, рекао је директор Народне библиотеке „Раде Драинац“ Драган Огњановић.
Из штампе су у 2022. изашле 3 књиге: „У име будућности” (прикази и есеји) Даниела Јовановића, „DE Profundis – Посвете Георгу Траклу” и „Морални сведок – савремена поетика мемоара, др Мирјане Бојанић Ћирковић. Почетком 2023. године из штампе ће изаћи „Речник топономастике Топлице” Божидара Ђеворија, сликовница „Азбука витамина” Ане Стојановић и краћи избор Драинчеве поезије. За своје издаваштво Библиотека је 2022. добила и прву значајну националну награду. Антологија сатире „Године заплета” коју је приредио Драган Огњановић добила је награду „Радоје Домановић” Удружења књижевника Србије. Фонд књига је обновљен новим актуелним издањима, капиталним делима из историографије и филозофије, као и значајним бројем књига за децу и младе.
Народни музеј Топлице је ове године захваљујући Министарству културе и информисања реализовало следеће пројекте „110 година од мобилизације Гвозденог пука у ослободилачким ратовима Србије 1912-1918.године“-вредност пројекта 3.026.000,00 динара- пројекат реализован у октобру месецу, а обележавање је било на државном нивоу.
Пројекат „Уметност стакларства у Прокупљу“- вредност пројекта 1.000.000,00 динара, повод је био година стакла, коју смо представили отварањем изложбе „Мурано стакларство у Прокупљу“.
-Уређење и опремање хола музеја“ вредност пројекта 1.000.000,00 динара, набавко опреме за уређење хола музеја са интерактивном таблом Водич кроз Топлицу (витрине, пулт, панои…). „Археолошка истраживања комплекса Хисар“-вредност пројекта је 1.300.000,00 динара – наставак археолошких истраживања и одрађено је лидер снимање целокупног комплекса Хисар. „Набавка рачунарске и електронске опреме“- вредност пројекта 300.000,00 динара, обновљена је неопходна компјутерска опрема за рад.
„Е- Успомен@р завичаја мог“- вредност пројекта је 800.000,00 динара, а састојао се од снимања филмова са прокупачким ђацима о Прокупљу. Мимо конкурса у децембру месецу одобрена су нам два пројекта „Заштита, чување и представљање уметничких дела галерије Божа Илић“- вредност пројекта 800.000,00 динара (набавка ормана/полица за складиштење уметничких слика „Конзервација германског копља са археолошких истраживања утврђења Хисар у Прокупљу 2021.“ –вредност пројекта 685.000,00 динара. Укупно одобрена средства 8.911.000,00 динара. Имали смо и пројекат у вредности од 191.000,00 динара „Ларма у глувом потоку“, који представља наставак истраживања Пребрезе са ученицима основних школа са територије Топличког округа, који је финансирао Центар за промоцију науке Београд, рекла је директорка Народног музеја Топлице Љиљана Красић.
Када је реч о Историјском архиву Топлице, он је према речима директора Милана Стојановића у 2022. години од Министарства културе добио средства у износу од 1.200.000 динара од пројекта на конкурсу из области заштите културног наслеђа.
-Вредност целог пројекта је око 6.000.000 динара, а остатак новца је обезбеђен из буџета Града Прокупља. Новац јер утрошен за опремање депоа за смештај архивске грађе и набављене су покретне архивске полице, које ће у великој мери повећати смештајне капацитете иу архиву. Овај пројекат представља наставак сарадње Министрства културе, Архива и локалне самоуправе, нагласио је директор ове установе.
Дом културе „Радивој Увалић Бата“ је према речима в.д. директора Предрага Славковића, у 2022. реализовао два пројекта, од којих је један штампање два броја часописа „Ток“, чија вредност износи 150.000 динара и одржавање Ивањданске колоније, за коју је потрошено 140.000 динара.
Сви заједно су обећали да ће и у годинама које долазе радити као тим на новим пројектима, који ће култури нашег гртада донети нове, интересантне и квалитетне садржаје.
-Нагласила бих да је средствима Министарства туризма и омладине, финансирано и асфалтирање улице Алекса Савић, од Дома културе до Хисара, урађена је улична расвета дужином целе улице и постављена летња позорница, која ће бити центар дешавања културних програма у летњем периоду, подвукла је градски већник Милица Ерић.