Представници Фондације “Ана и Владе Дивац“, у Пољопривредној школи „Радош Јовановић Сеља“ у Прокупљу, за ученике завршних разреда, организовали су радионицу на тему “Како осавременити пољопривреду евиденцијом трошкова и прихода на газдинству и стандардизација производње“.
Директор школе, Небојша Бјелић, изјавио је да они са Фондацијом сарађују већ неколико година.
-Током прошле године, седморо ученика завршних разреда, од Фондације је бесплатно добило пољопривредну опрему, у појединачној вредности од скоро 200.000 динара. Ученици су добили атомизере, тресаче воћа, ротационе косилице и другу опрему. Очекујемо да наши ученици, у најскорије време, поново аплицирају за опрему, изјавио је он и додао су у реализацији овог пројекта, имали велику помоћ локалне самоуправе.
Заменик градоначелника Прокупља, Мирољуб Пауновић, упутио је похвале Фондацији „Ана и Владе Дивац“, што ће наставити сарадњу са ученицима Пољопривредне школе.
-Битно је да се пољопривреда прилагоди тржишним условима, како би млади видели свој економски интерес да се баве овом граном привреде. Због тога су битне ове радионице, на којима се говори о примени нових технологија и стандарда који у наредном периоду треба да се примењују на пољопривредним газдинствима. Држава Србија и Град Прокупље, спремни су да доделом субвенција, нарочито младим пољопривредницима, помогну да се они прилагоде тим тржишним условима, изјавио је Пауновић и нагласио да је ово, један од начина да се заустави миграција становништва из села.
О обрачуну трошкова на пољопривредном газдинству, преради пољопривредних производа на газдинству, стандардима квалитета и безбедности хране у примарној производњи и преради пољопривредних производа, ученицима је говорио проф. др Јонел Субић, директор Института за економику пољопривреде из Београда.
Директор Пољопривредно стручне и саветодавне службе у Прокупљу, Дејан Тонић, говорио је о пољопривреди нашег града, а дипломирани инжењер агрономије, Горан Ђокић, о искуствима пољопривредника у имплементацији стандарда.