U sklopu obeležavanja značajnog jubileja 110 godina od osnivanja prokupačke biblioteke „Rade Drainac“, danas je u porti crkve Sveti Prokopije u prisustvu predstavnika Grada Prokuplja i poštovalaca pisane reči, održana promocija prve monografije Biblioteke pod nazivom „Ogledalo vremena“ autora Zorana Cvetkovića, dugogodišnjeg bibliotekara i uvaženog kulturnog poslenika.
Kako je naglasio direktor prokupačke Biblioteke, Dragan Ognjanović, ova monografija je i najvrednija stvar koju su dobili u godini jubileja dužeg od jednog veka, kojom će ostaviti trag u vremenu.
On je zahvalio autoru na velikom trudu i naporu da prikupi bogatu arhivsku građu razasutu po raznim arhivama i bibliotekama širom Srbije, za šta mu je trebalo tri godine života.
Takođe je zahvalio Ministarstvu kulture i informisanja Republike Srbije i rukovodstvu Grada Prokuplja koji su prepoznali značaj objavljivanja jedne ovakve knjige i uložili značajna sredstva u njeno štampanje.
Govoreći o istorijatu i nastanku bibliotekarstva u Prokuplju, koje datira još od davne 1910. godine sa osnivanjem prve čitaonice, Dragan Ognjanović je naglasio da je od tog vremena do danas bibliotekarstvo Prokuplja prošlo mukotrpan put, kroz dva svetska rata, ali da su uprkos tome uspeli da postanu jedna od najzdravijih i najproduktivnijih ustanova u gradu.
Govoreći o podstanarskom statusu biblioteke, koja je kroz istoriju bila smeštena po raznim ustanovama, počev od gradskih kafana do autobuske stanice i suterena Okružnog suda u Prokuplju, u koji se uselila 1966. godine i gde se i danas nalazi, Ognjanović je izrazio nadu da će jubilej 120 godina, prokupačka Biblioteka dočekati u svojoj kući, modernoj i savremenoj zgradi kakva joj priliči.
On je rekao da se Biblioteka ponosi i organizacijom književnih manifestacija, po kojima je poznata širom Srbije, i kao jednu od najznačajnijuh pomenuo Drainčeve susrete pesnika, koji se održavaju više od pola veka.
Biranim rečima i nadahnuto, o monografiji je govorio Daniel Jovanović, književnik i veroučitelj, koji je naglasio da je istorija prokupačke biblioteke zapravo istorija čitavog grada i njegovih stanovnika.
–Biblioteka oslikava stanje celog naroda, njegovog duha, njegovih uspona i padova, dok su sloboda misli i narodna svest duboko u nju utisnuti, kazao je Jovanović.
Govoreći o procesu stvaranja, koji je za njega predstavljao veliko pregnuće i izazov, jer je trebalo sakupiti vekovnu arhivsku građu, obići mnoge biblioteke i gradove, kako u Srbiji tako i u Bugarskoj, gde se čuvaju veoma značajni dokumenti iz prokupačke i o prokupačkoj Biblioteci, autor knjige Zoran Cvetković istakao je da je bio iznenađen činjenicom da prokupačka Biblioteka ima tako bogatu istoriju.
-Na početku sam planirao da istorijat zauzme samo prvih dvadesetak strana monografije, a da sve ostalo posvetimo sadašnjosti, ali se pokazalo da je sadržaj tako kompleksan i da će knjiga imati daleko veći broj strana od planiranih, kazao je Cvetković.
On je zahvalio saradnicima, izdavačima i rukovodstvu prokupačke Biblioteke, koja mu je pružila priliku da stvori kapitalno delo koje će sačuvati od zaborava mnoge ljude koji ne smeju biti zaboravljeni i zbog kojih je i sačinjena jedna ovakva istorija bibliotekarstva. Kako je naglasio Cvetković, ova monografija će ostati u zalog budućim generacijama na kojima ostaje da nastave započeto i da produže da beleže i čuvaju od zaborava svoju istoriju, nastavljajući njegov posao.