U Narodnom muzeju Toplice, povodom 105. godina obeležavanja Topličkog ustanka, predstavljena je knjiga “Fragmenti o „srpskom svetu“, profesora istorije i dekana Pedagoškog fakulteta u Somboru, Saše Markovića.
Knjiga sadrži istorijske eseje, a ideju za pisanje kako je naveo autor, dobio je u poslednjih godinu dana isprovociran brojnim događajima, koji su se dešavali u vezi sa srpskim narodom ovde i u svetu.
–Pokušao sam da na osnovu višedecenijskih istorijskih saznanja dam određene odgovore. Svako od nas je čuo za termin „srpski svet“ i on je uglavnom vezan za aktuelna politička zbivanja i reakciju na njih. Moja namera je da ovom prilikom skrenem pažnju na to da „srpski svet“, nije vezan za aktuelna politička zbivanja i da postoji odavno. Proistekao je iz jedne ambicije srpskog naroda da svoje vrednosti, koje stvara vekovima, a koje uobličava tokom svoje nacionalne ideje, predstavi ondašnjoj Evropi i svetu, već od sredine 19. veka, rekao je profesor Marković.
On je naveo da to nije moderna frazeologija, već termin koji se koristi odavo. U prilog tome je po prvi put u Prokuplju pokazao prvi broj novina, koje su izlazile u Novom Sadu.
–Ovaj termin nije vezan ni za kakavu političku priču, već za identitet srpskog naroda. Šta bi dakle bio taj pojam „srpski svet“ i šta on pokušava da označi? Svi smo čuli za termin „grčki svet“, „anglosaksonski svet“, „germanski svet“. To su termini koji pokušavaju da označe rasprostranjenost civilizacijskog i kulturološkog uticaja pomenutih naroda. S tim u vezi, kako srpska država dobija na intenzitetu razvoja od sredine 19. veka, javlja se i pojam „srpskog sveta“. Zaista u skladu sa onim kako je jačala srpska država, dodao je profesor Marković.
Istakao je da bi „srpski svet“ bio termin koji označava pojavu kulturne emancipacije istorijskog razvoja srpskog naroda.
–Dakle tu nema priče o nekoj militantnoj i imperijalnoj potrebi srpskog naroda, već u skladu sa ondašnjim kulturnim prostorom, jača se i taj pojam „srpskog sveta“. U tom procesu, u određenom istorijskom trenutku dostignute vrednosti, postale su inspirativan sadržaj za dalji razvoj identiteta Srba, ali i drugih bliskih naroda sa mogućom tendencijom nacionalnog i političkog zbližavanja, naglasio je između ostalog prof. Saša Marković, govoreći o pojmu „srpskog sveta“ i identitetu Srba.
Profesor Saša Marković je rođen u Džigolju u blizini Prokuplja. Akademsko obrazovanje stekao je na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu. Nastavnik je istorije u zvanju redovnog profesora na Pedagoškom fakultetu u Somboru, Univerziteta u Novom Sadu. Predmet njegovog istraživačkog interesovanja je refleksija evropskih društvenih i obrazovno-vaspitnih ideja Srba u XIX i XX veku, kao uticaj društvene misli na stvaranje nacionalnog, političkog i šireg kulturnog identiteta.
Autor je više desetina naučno-stručnih radova koji su objavljeni u relevantnim naučnim i stručnim časopisima. Učestvovao je na brojnim naučnim skupovima u zemlji i inostranstvu. Rukovodilac je i saradnik na više naučnih projekata iz oblasti istorijskih nauka.