Sa namerom i ciljem popularizacije prirodnog i kulturnog nasleđa Toplice, Narodni muzej Toplice je ove godine, uz podršku Centra za promociju nauke, organizovao radionice za učenike i nastavnike iz osnovnih škola u Prokuplju, Kuršumliji i Blacu.
–Tema ove godine je ,,Prebreza, fosilno nalazište iz daleke prošlosti“, a naziv našeg projekta je „Zvuci prošlosti iz Gluvog potoka“, potoka u čijim je obalama otkriveno mnoštvo ostataka fosilnih životinja. Ovaj projekat predstavlja idealnu priliku da učenici osnovnih škola topličkog kraja „otkriju“ Prebrezu, da iz prve ruke, od istraživača, saznaju kako se istražuje i kakav je zapravo put od početka istraživanja do same prezentacije, rekla je direktorka Narodnog muzeja Toplice Ljiljana Krasić.
Kako je navela, projekat se sastoji iz dve faze, a prva faza, koja je podrazumevala rad na terenu i obilazak Prebreze, realizovana je u petak 22. oktobra 2021. godine.
O samom lokalitetu, načinima istraživanja i muzeju na otvorenom, govorila je arheolog u Narodnom muzeju Toplice Sanja Crnobrnja Krasić i magistar bioloških nauka za ekologiju, zaštitu i unapređivanje životne sredine Dejan Živković. Učenici su uz stručno vođenje kroz lokalitet, imali priliku da saznaju osnovne podatke o Prebrezi, da vide fosilne ostatke, fotografišu ono što vide i zabeleže sve što im se učini bitnim.
–Druga faza je prezentacija onoga što su naučili, a biće realizovana u novembru. Grupa iz svake škole, koju će činiti nastavnik ili profesor biologije i tri učenika sedmog i osmog razreda, imaće zadatak da napravi prezentaciju u trajanju od 5-10 minuta koju će predstaviti na finalnoj radionici u prokupačkom muzeju u toku meseca novembra. Finalna radionica će imati i predavače iz Prirodnjačkog muzeja iz Beograda, koji istražuju Prebrezu i naše mlade naučnike, koji će predstaviti svoje viđenje nalazišta. Od njih očekujemo da ono što su naučili u Prebrezi, prikažu i svojim vršnjacima u školi, naglasila je direktorka prokupačkog Muzeja Ljiljana Krasić i podvukla da je za sve učesnike obezbeđen i promo materijal, koji je sadržao majice i kape s logom projekta, blokove i olovke za pisanje, kao i hranu i osveženje.
Prva faza projekta je realizovana uz poštovanje svih mera u cilju zaštite od COVID-19.
Da podsetimo, paleontološki lokalitet Prebreza nalazi se kod Blaca, na obroncima planine Jastrebac. Tu u Gluvom potoku, meštanin Rade Rakonjac je još kao dvanaestogodišnjak, daleke 1948. godine, dok je čuvao stoku, otkrio prvu fosilnu kost. Posle toga, svi zainteresovani su bili u prilici da se upoznaju sa otkrićem nalazišta, ali i da od stručnjaka saznaju kako su tekla istraživanja.