У финском граду Турку, одржан је међународни фестивал наукe SonS (Science on Stage 2024), на којем су Србију представљале и прокупачке учитељице Јелена Бабић и Љиљана Соколовић, са пројектом „Магична јабука“.
-Учествовале смо у ревијалном делу фестивала и била нам је изузетна част што смо биле део њега. Учествовало је 450 учесника из 35 земаља, из целе Европе. Задовољство је представљати свој град и своју земљу, а ми смо то учиниле на најбољи могући начин, показавши наше знање и умеће, кроз пројекат „Магична јабука“, рекла је учитељица Јелена Бабић, чији се рад са децом у редовној настави, али и ваннаставним активностима, препознаје и уважава.
Ово је била одлична прилика да се размене искуства међу настваницима из различитих земаља, што је створило плодно тло за нове идеје и сарадње, а циљ је умрежавање наставника из целе Европе.
-Организован је и форум где су се окупљени стручњаци осврнули на најновије трендове и изазове у образовању, док су радионице омогућиле интерактивно учење и практичну примену иновативних метода. Дискутовало се о томе како вештачка интелигенције мења начин на који учимо и предајемо, додала је Љиљана Соколовић.
Институт за модерно образовање и Средња школа за информационе технологије – ITHS са задовољством су подржали ове изванредне наставнике, који су својим знањем и пројектима, одабраним на другом националном SonS фестивалу, представили начине на које се у Србији развија образовање и STEAM начин рада.
Поред њих две, Србију су представљали и Драган Голубовић са пројектом ,,Физика као бајка”, Весна Хлавати Ширка са ,,Генетиком голуба”, те Весела Мацкиц и Биљана Јокић са пројектом ,,Баци светлост на физику”. Групу је предводио Далибор Тодоровић, који је ове године изабран за члана међународног жирија.
На отварању фестивала SonS (Science on Stage 2024), учесницима су се обратили и поздравили их и министри образовања и културе државе Финске, европски комесар за иновације, истраживање и културу и друге угледне личности из света образовања.
Према мишљењу прокупачких учитељица, предавање и радионице, које су најуспешнији STEM наставници припремили за своје колеге, биле су праве ризнице знања, идеја, несебичности и алтруизма, произашли из немерљивог искуства ентузијаста.
Како су истакле, ништа од свега овога не би било, да им финансијску подршку у самој организацији путовања нису пружили Град Прокупље и фабрика Бизлинк у Прокупљу.