U Narodnom muzeju „Toplice“ u Prokuplju promovisan je najnoviji sedmi broj „Topličkog zbornika“, časopisa za društveno humanističke nauke koji studijama, člancima, pregledima i prikazima iz svih društvenih oblasti već duže vreme skreće na sebe pažnju čitalačke javnosti.
Na promociji najnovijeg izdanja prisutne je najpre pozdravila direktorka Narodnog muzeja Toplice Ljiljana Krasić, zahvalivši se na saradnji i pomoći pre svega lokalnoj samoupravi u Prokuplju, a zatim i autorima tekstova koji su doprineli da taj časopis zbog interesantnih naslova privlači pažnju čitalačke publike.
O sadržaju novog Topličkog zbornika su govorili i glavni i odgovorni urednici Milan Stojanović direktor Istorijskog arhiva Toplice i istoričar kustos prokupačkog muzeja Darko Žarić.
Govoreći o kvalitetu i odabiru naučnih tekstova i studija koji su obuhvaćeni ovim brojem Stojanović je rekao da su se u uredništvu trudili da tekstovi budu raznoliki i da ima „za svakog po nešto“. Kako je naglasio za kvalitet odabranih tekstova garantuju imena iz Uređivačkog odbora kao što su dr Saša D.Stojanović, dr Saša Marković, dr Dmitar Tasić dr Slobodan Kanjevac, Sara Jekić, Sanja Crnobrnja-Krasić i Dragan Lekić.
U zborniku su zastupljeni autori Duško Grbović sa tekstom „Turske pešadijske puške Mauzer M. iz 1887“ iz zbirke Zavičajnog muzeja Jagodina, zatim „Industrija obojenih metala u Prokuplju od 1945. do 1990.“ Maje Dimić, „Toplica pod Osmanlijskom okupacijom 1455. do 1877“ Darka Žarića, „Saradnja Kraljevine Srbije sa Isom Boljetincem pred Prvi balkanski rat“ autora Luke M. Jovanovića. U časopisu su zastupljeni i Vladimir Lović i Goran Timotijević sa tekstom „Viđenje mogućeg strateškog nastupa Republike Srbije u aktuelnim geopolitičkim okolnostima“, zatim Zoran Miladinović sa tekstom „Topličani na Sremskom frontu“ kao i Saduša F. Redžić sa prikazom Rodni stereotipi u pesmi „Somebodi that I used to know“, zatim Sandra Stojiljković Cvetković sa napisom „Pogranični sukobi sa Arnautima nakon oslobođenja 1878 godine i Đorđe Stošić sa „Prilog proučavanju nepokretnih kulturnih dobara na teritoriji Toplice“, Crkva Svetog Mine u Štavi.
Pažnja u ovom časopisu posvećena je i „Istoriji Srpske pravoslavne crkve u Crnoj gori“ o čemu piše istoričar Maja Dimić kao i prikazu „Bog i Vojo bolničar“ Slobodana Kanjevca, a svoje mesto našle su i „Edukativne radionice Narodnog muzeja Toplice“ Marijane Ostojić.
Prisutnima su svoje radove predstavili i pliže objasnili Darko Žarić, Maja Dimić, Saduša F. Redžić i Zoran Miladinović čije je izlaganje o učešću Topličana u probijanju Sremskog feonta i oslobađanju Srbije u Drugom svetskom ratu privuklo posebnu pažnju. Kako je istakao Miladinović i u Drugom svetskom ratu Topličani su imali zapaženu ulogu u oslobođenju zemlje od okupataora. Oni su se borili u sastavu 21. Srpske divizije i više od 1.000 ih je poginulo samo na Sremskom frontu, pet ili šest puta više nego što je stradalo tokom celog Drugog svetskog rata i okupacije na području topličkog kraja.